Uherkovich Ákos: A Villányi-hegység botanikai és zoológiai alapfelmérése (Dunántúli Dolgozatok Természettudományi Sorozat 10., 2000)
Kondorosy Előd: Adatok a Villányi-hegység poloskanépességének (Heteroptera) ismeretéhez. - Data to the knowledge of the Heteroptera fauna of the Villány Hills (Hungary)
Dunántúli Dolg. Term. Tud. Sorozat 10 165-174 Pécs, 2000 Adatok a Villányi-hegység poloskanépességének (Heteroptera) ismeretéhez KONDOROSY Előd KONDOROSY, E.: Data to the knowledge of the Heteroptera fauna of the Villány Hills (Hungary). Abstract. Investigations were conducted in the Villány Hills on the heteropterous fauna. 184 species were detected, with several rare - mostly Mediterranean - species. Sternodontus obtusus and Ancyrosoma leucogrammes (both Pentatomidae) have been found only in two localities in Hungary. Comparison was made among the bug faunas of seven Hungarian territories on the basis of the geographical distribution of the species and it was detected that the Villány Hills is the most Mediterranean among them. Bevezetés A Villányi-hegység a mai Magyarország egyik legérdekesebb területe, ugyanis ez az a terület, ahol a fauna és a flóra legerősebben mutatja a mediterrán sajátosságokat. Számos olyan növény- és állatfaj él itt, amely máshol nem, vagy legfeljebb csak egy-két helyen fordul elő Magyarországon. Ez vonatkozik az egész hegységre, de különösen annak legkeletibb hegyére, a Szársomlyóra, amely a hegység legkutatottabb, legérdekesebb része. A poloskák kutatása itt, eltérően az ország legtöbb területétől, már számottevő előzményekre tekinthet vissza. GEBHARDT Antal pécsi entomológus intenzív gyűjtéseket folytatott a Mecsekben és itt is, és gyűjtési adatait közzé is tette a Rovartani Közleményekben (1957), összesen 77 fajt kimutatva a Villányi-hegységből, melyek közül az Ancyrosoma leucogrammes (Gmelin, 1781) csak innen került elő. Ezek azonban nem a legelső adatok, HORVÁTH Géza ugyanis a Fauna Regni Hungáriáé Hemiptera fejezetében (1900) négy poloskafajnak közli lelőhelyét a Villányihegységet környező falvakból. 1950 és 1970 között több hazai cikkben említenek poloskákat a hegység területéről, többnyire azonban csak egy-két fajt sorolnak fel, mindezekben összesen 22 faj kerül említésre. Tehát jelen kutatások előtt a Villányi-hegységből összesen 88 fajt ismertünk. Anyag és módszer A cikkben feldolgozott anyag egy része a szerző korábbi gyűjtéseiből származik és saját gyűjteményében van elhelyezve, de az anyag zöme a Janus Pannonius Múzeum munkatársainak gyűjtése (különösen dr. Horvatovich Sándor, Sár József és dr. Uherkovich Ákos, illetve régi anyagként dr. Gebhardt Antal) és a múzeum tulajdona, kisebb részét pedig dr. Ábrahám Levente gyűjtötte és a Somogy Megyei Múzeum tulajdona. Nem elhanyagolható mennyiség a Magyar Természettudományi Múzeum Állattárában van