Ábrahám Levente: A Boronka-melléki Tájvédelmi Körzet élővilága (Dunántúli Dolgozatok Természettudományi Sorozat 7., 1992)

Majer J.: Boronka-melléki Tájvédelmi Körzet zoológiai felmérése (gerinces fauna) 1990-1991. - The zoologic survey of Boronka Nature Conservation Area (Vertebrate fauna)

Vizsgálati eredmények 513 bagolyköpetet (erdei fülesbagoly és gyöngybagoly) feldolgozva, amelyekből 17 kis­emlős fajt sikerült meghatározni, ezek közül 10 a rágcsálók (Rodencia) rendjébe, 6 a rovarevők (Insectivora) rendjébe, a cickányfélék (Soricidae) családjába 1 pedig a denevé­rekhez (Chiroptera) tartozott. A leggyakoribbnak a Sorex aranem faj bizonyult. Ez a faj valamennyi köpetgyú'jtési helyről előkerüli. Mindössze egy kései denevért (Eptesicus serotinus) határoztuk meg. E vizsgálatok is alátámasztják azt, hogy a denevérek ritkán szerepelnek a baglyok zsákmányai között. Bár a baglyok legnagyobb számban feltehetően mindig a tömegesen jelen lévő apró emlősöket zsákmányolják, ennek ellenére találtunk e köpetekben rovar, béka és madár maradványokat is, az utóbbiak közül legtöbb mezei (Passer montaus) és házi veréb (Passer domesticus) volt. A bagoly köpetekből előkerült kisemlős fajok listája: Talpa europea, Sorex arameus, Sorex minuíus, Neomys fodiens, Neomys anomalus, Croci­dura leucodon, Crocidura suavolens, Muscardinus avellanarius, Micromys minimis, Anode­mus sp., Apodemus agrárius, Mus Musculus, Clethrionomys glareolus, Árvkola terrestris, Mkrotus arvalis, Microtus agrestis, Pitymys subterraneus, Eptesicus 'serotinus. Egyéb észlelt védett emlősfajok: nyesi, (Maries foina) Hosszúvíz, menyét (Mustela nivalis) Nagybajom "SEFAG" tó szigetén, görény (Mustelaputorius eversmani) Felsó'-Kak puszta, A fentiek alapján a Boronka-melléki TK-ban is célszerű letme a lelőhelyek figyelemmel kísérése mellett a rendszeres köpelgyűjtés is. Az eddig megvizsgált anyag nem volt elég reprezentatív ahhoz, hogy a terület kisemlős faunája jellegét elfogadhatóan tükrözze. Tehát mindenképpen fontos lenne a több éven keresztül gyűjtött anyag összehasonlítása. A bagolyköpetekbőí meghatározott védeti kisemlősök Rovarevők - insectivora Cickányok - Soricidae 1. Törpe cicka ny - Sorex minutus L. Hazánkban elsősorban a domb- és hegyvidéki erdőket lakja. Mind a három köpetgyűjtő helyről előkerült. 2. Erdei cickány - Sorex araneus L. Hazánk legközönségesebb cickányfaja, mely csaknem egész Európában és Ázsiában elő­fordul. Minden gyűjtési helyről előkerült, a területen leggyakoribb faj (igaz a köpetszám elég kicsi). 3. Vízi cickány - Neomys fodiens (Schreber) Európai és ázsiai elterjedésű faj. Hazánkban elsősorban vizek mentén fordul elő. Kedveli a hegyipatakok környékét, ahol gyökerek vagy kövek között tanyázik, de megtalálhatjuk a nagyobb folyók vagy tavak szélein is. Előkerült minden mintavételi helyről. 4. Miller vízi cickánya - Neomys anomalus (Cabrera) Hazánkban a vízi cickánnyal nagyjából megegyezik az elterjedése, de ez még megerősítésre vár. A faj elkülönítése sokáig vitatott volt. A két rokon faj elterjedése a területen megegyezik. 371

Next

/
Thumbnails
Contents