Uherkovich Ákos: A Béda-Karapancsa Tájvédelmi Körzet élővilága (Dunántúli Dolgozatok Természettudományi Sorozat 6., 1992)

Majer József: A Béda-Karapancsa Tájvédelmi Körzet gerincesei (Vertebrata) • The vertebrates of Béda-Karapancsa landscape protection area, South Hungary.

valamint egyeléssel, fogóhálóval kombinált gereblyézéssel történt. Ugyancsak átkutattuk a meredek falú árkokat, a vadászat és egyéb célból ásott gödröket, gyakran találtunk oda beesett békákat. A farkos kétéltûeket hálóval igyekeztünk kifogni. Hüllők osztálya A gyíkokat puszta kézzel, vagy gyíkfogó hurokkal gyűjtöttük. A siklókat a talajra leszorítva, ugyancsak kézzel fogtuk meg. Teknősöket nem gyűjtöttünk, többnyire a napozás közben észlelt példányokat azonban feljegyeztük. Madarak osztálya Az ide tartozó fajokat kézi- és állványos távcsővel, valamint hang után regisztráltuk. A fokozottan védett fajok (fekete gólya, kerecsen, réti sas, stb.) fészkelőhe­lyeit, erdőtagonként, módszeresen átvizsgáltuk. A baglyok emésztóhelyeit nyilvántartásba vettük és a kisemlős vizsgálatokhoz rendszeresen köpeteket gyűjtöttünk. Emlősök osztálya Vizsgálataink a kisemlősökre (kivéve a denevéreket) és a vidrára terjedtek ki. A cickány és rágcsáló fajok jelenlétét bagolyköpetekből határoztuk meg. A vidra jelenlét elsősorban ürülék alapján vizsgáltuk. A felmérések eredényei Pisces - Halak osztálya A holtágakból tájékozódó jelleggel vett mintákból meghatározott fajokat az 1. táblázat tartalmazza. A Böki és a Bédai holtágban intenzív halászat és sporthorgászat folyik, a Budzsák vize kevésbé zavart. A halfauna kikutatását megkezdtük. Értékelhető, a faunaképet jól tükröző eredményeket csak rendszeres és sokkal több helyről való gyűjtésekkel lehetne kapni. A gyűjtések eredményeit az 1. táblázat tartalmazza. Amphibia - Kétéltűek osztálya A területen végzett tájékozódó felméréseink során különös figyelmet fordítottunk a petézési helyek felkutatására. Ezek közül kiemelendő a Bok-nál található kubikgödrök fontossága, amelyek igen gazdag békaállománnyal rendelkeznek. Az észlelési adatokat és a védelmükkel kapcsolatos információkat a 2. táblázatban foglaltuk össze. Reptilia - Hüllők osztálya A siklók felmérése alkalomszerű volt. Az észlelt egyedeket igyekeztünk megfogni. A legfontosabb méreteket felvéve (test, farokhossz, testtömeg, vedlő stb.) az állatokat elengedtük. A gyíkok felvételezése ugyancsak az észlelt fajok feljegyzéséből állt. A hüllők vonatkozásában összegyűlt adatok csak a megfelelő fajok megál­lapításához voltak elegendők. A következő hüllőket észleltük a területen: Fürge gyík (Lacerta agilis) 259

Next

/
Thumbnails
Contents