Uherkovich Ákos: A Béda-Karapancsa Tájvédelmi Körzet élővilága (Dunántúli Dolgozatok Természettudományi Sorozat 6., 1992)

Uherkovich Ákos és Ábrahám Levente: A Béda-Karapancsa Tájvédelmi Körzet nagylepkefaunája (Lepidoptera) • Larger moths and butterflies (Lepidoptera) of the Béda-Karapancsa landscape-protection area, South Hungary.

Dunántúli Dolg. Term. tud. Sorozat 6 165-177 Pécs, 1992 A Béda-Karapancsa Tájvédelmi Körzet nagylepkefaunája (Lepidoptera) UHERKOVICH Ákos és ÁBRAHÁM Levente UHERKOVICH, Ákos and ÁBRAHÁM, Levente: Larger moths and butterfies (Lepidoptera) of Béda­Karapancsa landscape-protection area, South Hungary. Abstract. 408 species were collected by light trap and personally. 9 protected species occured, Apatura metis Frr. (Nymphalidae) is of highest value in faunistical and natural protection respect. The fauna is relatively unvaried comparing to one of other landscape-protection area of South Transdanubia, Hungary. Bevezető A hazai és a dél-dunántúli nagylepkefauna aránylag jól ismert. KOVÁCS (1953, 1956) megalapozta ismereteinket a hazai faunáról az addig ismert lepkészeti adatok gondos összegyűjtésével és kritikai vizsgálatával. E faunamunkában a legkevésbé ismert régió a Dél-Dunántúl. A hatvanas évek végén megindult és elsősorban Baranyára, valamint Somogy és Zala megye bizonyos részeire kiterjedő vizsgálatoknak számos részeredménye mellett két fontosabb összefoglaló munka látott napvilágot (UHERKOVICH 1976,198 ld). A Dél-Dunántúlon is a természetvédelmi területek vizsgálata volt a legfontosabb az utóbbi 20 évben. így igen intenzív vizsgálatok folytak a Barcsi Tájvédelmi Körzetben (UHERKOVICH 1978a, 1981a, 1983a, 1985, FAZEKAS 1981), a Zselici Tájvédelmi Körzetben (UHERKOVICH 1981C), de a Zselic egyéb részein is (UHERKOVICH 1978b, 1981b, 1982, 1983b) és a Keleti-Mecsek Tájvédelmi Körzetben (FAZEKAS 1988). A Gemenci Tájvédelmi Körzet faunájáról megjelenés előtt áll egy munka (UHERKOVICH 1993). Az elmúlt években létesült két tájvédelmi körzet, a Béda-Karapancsa Tájvédelmi Körzet és a Boronka-melléki Tájvédelmi Körzet lepkészeti kutatásának eredményeit eddig még nem tettük közzé. A Béda-Karapancsa Tájvédelmi Körzet - mint a Duna két oldalán elhelyezkedő, gyakorlatilag sík vidék - földrajzilag megoszlik a Dunántúl és az Alföld között. Növényföldrajzilag teljes egészében a Déli-Alföld flórajáráshoz tartozik (HORTOBÁGYI és SIMON 1981). Éghajlata nagyobb szélsőségektől mentes, enyhe telű, nem túlzottan forró nyarú vidék. Az évi átlagos hőingadozás - BACSÓ et al. (1953) nyomán - 22...22,5 e C között van. Bár a tájvédelmi körzetben klimatológiai mérések nem folytak, mégis fel kell tételeznünk - elsősorban a növényzet alapján - hogy az erdős vidék a szélsőségeket még tovább tompítja. A beerdősült vidék miatt az egyébként soknak nem mondható csapadék (600 mm) többnek tűnik. A vegetációval természetesen nem kell itt külön foglalkoznunk, hiszen jelen kötetnek más helyén erről részleteiben is szó esik. Azonban a nagylepkék miatt - lévén 165

Next

/
Thumbnails
Contents