Ábrahám Levente (szerk.): Somogy Fauna Katalógusa - A XX. század végén Somogy megyéből ismertté vált állatfajok listája - Natura Somogyiensis 1. (Kaposvár, 2001)

Nagy Barnabás - Szövényi Gergely: Somogy megye egyenesszárnyú rovarai (Orthoptera) - Orthoptera fauna of Somogy county (SW-Hungary)

108 NATURA SOMOGYIENSIS tunk még rendszeres vizsgálatokat a Barcsi borókás Tájvédelmi Körzet terüle­tén 1998-ban és a Zselic Somogy megyei részén 2000-ben, aminek eredménye­it eddig még nem publikáltuk. Somogy megye Orthoptera faunájának telje­sebb megismerését szolgálná, ha Belső-Somogy, különösen a Balatonszent­györgy, Tab, Kaposvár, Nagyatád és Csurgó által határolt területre is kiterjed­nének a vizsgálatok. Somogy megyében gyűjtött Orthoptera fajok jegyzéke Korábbi, szegényes szakirodalmi adatok, valamint az utóbbi években végzett gyűjtések alapján összeállított jegyzékünk Somogy megyéből 57 egyenesszár­nyú rovar (Orthoptera) fajt mutat ki (1. táblázat). Ez a faj-összlet a magyaror­szági Orthoptera-faunának (117) mindössze 48,7 %-át képviseli, amely - meg­ítélésünk szerint - nem annyira az Orthoptera-fauna szegényességét, mint in­kább kutatatlanságát jelenti. Az 1. táblázatban szereplő ?-es fajok további megerősítésre szorulnak, mert rendszerint lárva-alakban kerültek begyűjtésre, ezért meghatározásuk némileg kétséges. A gyűjtési helyek szerinti fajszámok jelentős eltérései (2. táblázat) sem annyira azok habitat-diverzitási tulajdonsá­gaira, mint inkább a nem elégséges, vagy alkalmatlan időben történt gyűjtések­re vezethetők vissza. Megvitatás Eltekintve a Barcsi borókás területén (NAGY, L., 1985 és saját gyűjtések) és az északi Zselicben végzett behatóbb vizsgálatoktól, Somogy megyében eddig csupán rendszertelen, alkalmi orthopterológiai gyűjtések folytak. Ezek alapján nem kaphatunk teljes képet az Orthoptera faunáról. Valószínűsíthető, hogy Belső- és Külső-Somogyban végzendő rendszeresebb gyűjtéssel jelentősen emelkedni fog az észlelt Orthoptera fajok száma. Jelen ismereteink alapján Somogy megye Orthoptera-faunájának jellemzését három kategóriába sorolt fajcsoport alapján adhatjuk meg: 1/ védett fajok, 2/ állatföldrajzilag kiemelkedően értékes fajok, 3/ helyi jelentőségű fajok. „Védett" fajok szerepe A Magyarországon (rendeletileg, hivatalosan) védett fajok közül 3 fordul elő a megye területén. Fuss-pókszöcskéjére (Poecilimon fiissii) vonatkozóan az egyetlen somogyi adatot arra a régebbi gyűjteményi példányra alapozzuk, amely az 1956-ban elpusztult állatári (Magyar Természettudományi Múze­um) Orthoptera gyűjteményből kikölcsönözve az első szerzőnél megmaradt és - megítélése szerint Pongrácz Sándor kézírásával - mindössze "Tab" lelőhelyi cédulát viseli, dátum, vagy egyéb megjegyzés nélkül. A Magyarországon ritka és a Dunántúlon is csak a Mecsekből, a Villányi- valamint a Budai-hegységből ismert szárnyatlan szöcskének a tabi előfordulása összekötő kapcsot képez a mecseki és budai lelőhelyek között és egyben areájának legészaknyugatíbb pontját jelenti. A Kárpát-medencében Erdély területén gyakori (NAGY és SZÖVÉNYT 1999a). Jelenlegi somogyi előfordulásának pontosítása kívánatos lenne.

Next

/
Thumbnails
Contents