Ikvai Nándor szerk.: Gödöllőiek, szentendreiek. Művészettörténeti tanulmányok (Studia Comitatensia 10. Szentendre, 1982)

Szentendreiek - Gergely Attila–Gergely Attiláné: Kiállításlátogatás és művészetfeldolgozás a szentendrei gyűjteményekben (művészetszociológiai felmérés)

A külföldiek és kétszeres látogatások minimális szinten becsült arányával módosított statisztikáiban: A.A) Iskolai végzettség szerint mennyiségi esélyek .'•••'•• . '•• „években" együtthatók „években" együtthatók 8 általános iskola vagy kevesebb 76 1 347 1 mennyiségi és minőségi esélyek középfokú iskola felsőbb iskola 10 2 8 35 29 6 12 59 B.B) Foglalkozás szerint (aktív keresőkre) mennyiségi és minőségi esélyek mennyiségi esélyek ,években" együtthatók „években" együtthatók mezőgazdasági fizikai és egyéb fizikai szakképzetlen ipari szakmunkás egyéb nem mezőgazdasági szakmunkás szellemi foglalkozású 114 20 15 4 1 6 8 28 483 68 42 10 1 7 11 47 A bemutatott táblázatok egyértelműen a kétféle mérleg alapvető egységét demonstrálják: a feldolgozás színvonalának a figyelembevételével a mezőny szerkezete egyrészt a korábban kimutatott tendenciákat követi, másrészt még inkább széthúzódik, éspedig ugyanazokon a pontokon válnak az esélyek nagyob­bakká, ahol korábban is nagyok voltak és ott csökkennek legnagyobb mérték­ben, ahol korábban is legalacsonyabbak voltak (1. 6. ábra). Ezek a táblázatok nemcsak a kutatás egyik összefoglaló következtetését támasztják alá, hanem a munkálat elején kiszámítoítt mutatókkal összevetve összegező mértéket adnak a szentendrei gyűjteményekbe vezető út társadalmi arányairól is. Mint láttuk, a nyers forgalomszámlálási statisztika szerint egy 15 év fe­letti magyar állampolgár átlagos esélye mintegy 15%-os lett volna, más szóval, eszerint hozzávetőleg 7 évente juthatna el a kiállításokra. Ha ezt a számot a külföldi és többszörös látogatások becsült súlyával! és a feldolgozási folyamat minőségi színvonalának tényeivel szembesítjük, akkor — a művészeti közmű­velődés „kulturális hozamára" is fényt vető módon — 6%-чхз vagy más szóval 17 évenkénti, illetve 2%-os vagy 46 évenkénti látogatási esélyeket kapunk, attól függően, hogy az értelmiségi átlagszínvonalhoz vagy egy tárgyszerűbb teljesítményskálához viszonyítunk. A „névértékek" es „reálfolyamatokf" kérdé­sére tehát összegező módion azt válaszolhatjuk, hogy a nyers látogatási statisz­tika létszámadatait mintegy 2,5—6,7 értékű kulcs szerint, az esélyniutatólkat hasonlóképpen 3—7 értékű együtthatóval le kell számítolnunk (attól függően, hogy melyik teljesítményskála aiklalmazása mellett döntünk). Más szóval: a re­latív kulturális hozamokat tekintve a szokványos forgalomszámlálási adatok valóságos súlyuk szerint legfeljebb felüketr-harmadukat, egy objektívebb mérce szerint pedig mindössze hatodukat-hetediüket nyomják, 33 Az egymás után következő táblázatok sorában nemcsak a globális érték 202

Next

/
Thumbnails
Contents