Ikvai Nándor szerk.: Gödöllőiek, szentendreiek. Művészettörténeti tanulmányok (Studia Comitatensia 10. Szentendre, 1982)

Szentendreiek - Gergely Attila–Gergely Attiláné: Kiállításlátogatás és művészetfeldolgozás a szentendrei gyűjteményekben (művészetszociológiai felmérés)

Nemek szerint: nők 55% férfiak 45% Életkor szerint: —18 év 23% 18—30 év 32% 31—40 év 20% 41—50 év 15% 51—60 év 7% 60— év 3% Foglalkozások szerint: értelmiségi 37% munkás 17% alkalmazott 11% tsz-tag 1% hallgató, tanuló 29% háztartásbeli 5% Iskolai végzettség szerint: 8 ált. kevesebb 11% 8 általános 17% szakmunkásképző 12% középiskola 38% főiskola, egyetem 22% Forrás: Peter csak Tivadar: Kísérlet a sárospataki Rákóczi Múzeum látogatóinak szociológiai vizsgálatára, Múzeumi Közlemények, 1973/1. 18 Hosszú Katalin: Egy kísérleti presztízs-vizsgálat tapasztalatai, Statisztikai Szemle, 1980/dec. (1208. old.) A sorrend egészében számos eltérés mutatkozik a kétféle összeállítás között, de — tekintetbe véve azt, hogy saját számítások csak egy évre vonatkoznak, s arra is mintavételesen, s maga a prezstízsvizsgálat is kísérleti jellegű volt — az egyezések így is figyelemre méltók. 19 Hangsúlyozzuk, hogy itt az intézmény fogalmát ahhoz hasonlóan használjuk, aho­gyan a kultúra általános elméletei — a kulturális antropológiában, a szó széles ér­telmében vett kultúrakutatásokban stb. — alkalmazzák. 20 A vonatkozó kérdés a kérdőívnek a kiállítás meglátogatása körülményeire vonat­kozó részében szerepelt, a megelőző kérdésekhez kapcsolódva, a következő formá­ban: „Mit mennyire jelentenek az Ön számára ezek a látogatások?" A válaszlehetőségek részben kötöttek voltak, a kérdezettek 11 előre megadott le­hetséges válasz közül választhattak, de 12-ként és 13-ként egyéb, általuk megfogal­mazott választ is adhattak. A kötött válaszlehetőségek az alábbiak voltak : fizikailag pihenek kikapcsolódom, elfelejtem gondjaimat, problémáimat együtt lehetek másokkal (pl. családdal, barátokkal) új ismereteket szerezhetek, tájékozottságomat növelhetem változatosságot, érdekességet kaphatok a mindennapok egyhangúságában magamat, a magam problémáit is új (más) módon láthatom szép dolgokat láthatok szabadidőmet értelmesen töltöm el ízlésem csiszolódik a világ, a dolgok új (más) szemléletével találkozhatom munkámban segít, feladataim jobb ellátásához járul hozzá A választott lehetőségeket a kérdezetteknek súlyozniuk kellett általuk megítélt fon­tosságuk szerint. (A kérdőívet mint a kérdőíves minta és felvételének általános be­mutatásakor említettük, kérdezőbiztos tette fel, s a választ ugyancsak ő rögzítette.) 21 A százalékot úgy kaptuk, hogy a kérdőíves válaszok szerint legszívesebbként vég­zett szabadidős tevékenységeket a passzivitás-részvétel dimenzióban egy kilencfo­kozatú skálán rendeztük, s az egyént az általa adott legalacsonyabb rangszámú te­vékenysége kódjával jellemeztük. 22 A munkabeli autonómiát a következő kérdéssel mértük: „Akinek a legnagyobb tényleges ellenőrzése van az ön munkája felett, milyen szo­ros felügyeletet gyakorol? megszabja, mit és hogyan csináljon (1) 209

Next

/
Thumbnails
Contents