Ikvai Nándor szerk.: Gödöllőiek, szentendreiek. Művészettörténeti tanulmányok (Studia Comitatensia 10. Szentendre, 1982)
Szentendreiek - Gergely Attila–Gergely Attiláné: Kiállításlátogatás és művészetfeldolgozás a szentendrei gyűjteményekben (művészetszociológiai felmérés)
így is a harmadik helyen szerepel; legnagyobb arányban fejeződött ki részükről nemtetszés a Czóbel Múzeum, a Kerényi Múzeum és a Művésztelepi Galéria alkotásai iránt (27, 17, 14%). Kiállításonként a „csoportrelatív profilok" (a mindenütt 100%-ot adó 0—7 osztályt végzetteket leszámítva) : Barcsay-rgyűjtemény : főleg az egyetemi és főiskolai végzettségűek, Czóbel Múzeum : az egyetemi és nyolcosztályos végzettségűek, Ferenczy Múzeum : az egyetemi és középiskolai végzettségűek, Kerényi Múzeum : az egyetemi, főiskolai végzettségűek, Kovács Margit-gyűjtemény: a középfokú végzettségűektől eltekintve minden iskolázottsági csoport .százszázalékosan, Művésztelepi Galéria: középfokú és főiskolai végzettségűek, Népművészetek Háza: az általános és középiskolai végzettségűek, Szentendrei Képtár: az egyetemi és középfokú végzettségűek, tetszését nyerte el viszonylag legnagyobb arányban. Az eredményeket célszerű együtt értelmezni a fentebbi arányokkal. így derül ki például, hogy bár a Czóbel Múzeumot leginkább az egyetemi iskolázottságúak értékelték, a múzeum körükben ezzel együtt is a viszonylag legnépszerűtlenebb. Viszonylag legszélsőségesebb arányban negatív véleményt az általános iskolát végzettek adtak, éspedig a Kerényi Múzeumra és a főiskolát végzettek a Czóbel Múzeumra (40—40%). A foglalkozási megoszlások vizsgálata egyrészt megerősíti, másfelől árnyalja az elmondottakat. Kilenc foglalkozási kategóriában a nyolc kiállításra adott értékelések között a „tetszett" válaszok aránya, százalékban: mezőgazdasági szakképzetlen 100% mezőgazdasági szakképzett 100% nem mezőgazdasági szakképzetlen 93% nem mezőgazdasági szakképzett 90% szellemi szakképzetlen 98% szellemi szakiképzett diploma nélkül, nem vezető 91% szellemi szakképzett, diploma nélkül, vezető 95% diplomás nem vezető 94% diplomás vezető 97% A táblázat még a kiállításonkénti részletezés előtt is sok mindent elárul. A mezőgazdasági foglalkozásúak száz százalékait nagy valószínűséggel a válaszadási konformitás idézte elő. A nem mezőgazdasági, azaz ipari és tercier szakképzett munkásság véleményé bizonyára nem azért „kritikusabb", mert „értetlenebb" lenne a művekkel szemben, vagy azok ízlésétől távolabb állnának; a különbség legkézenfekvőbb magyarázata ismét csak a mezőgazdasági foglalkozásúak — legalábbis ez esetben tanúsított — nagyobb fokú konformitása. Feltűnő még a szellemi szakképzetlen foglalkozásúaknak — a mezőgazdaságiak után legmagasabb — tetszést nyilvánító nagy aránya. Nehezen hihető, hogy számukra érbelmezhetőbbek-élvezhetőbbek lennének a megtekintett alkotások, mint a diplomások számára; sokkal valószínűbb, hogy inkább konformi154 i