G. Merva Mária (szerk.): A magyar cserkészet története 1910-től napjainkig - kiállítási katalógus (Gödöllői Múzeumi Füzetek 11. Gödöllői Városi Múzeum, 2009)

Bokody József: A MAGYAR CSERKÉSZET TÖRTÉNETE 1910-TŐL NAPJAINKIG - 7. sz. melléklet Válogatás a Cserkészgyűjtemény kincseiből

zászlót, a cserkészeket, a Zita királyné zászlóanyát helyettesítő Cziráky Józsefné grófnét és az otthon lévő gyermekeit. Az áldás után a pápa a következő szavakat intézte a cserkészekhez: „Szálljon apostoli áldásom, szívem legmélyéből fakadó áldásom azokra az ifjakra, akik ezt a gyönyörű zászlót idehozták és az ő zászló­jukra, melyet örömest megáldottam, hogy atyáik hitét, nem fitogtatva ugyan, de bátran, erélyesen, jó erkölcsökkel és keresztényhez illő módon vallják meg."Majd az ünnepségen résztvevő legjobb cserkészek mellére az Olasz Cserkész Szövetség „Al merito" cserkészérmét tűzték, a parancsnok pedig az olasz királytól a „Croce di benemerenza" érdemkeresztet kapta. A csapat hazaérkezése után az ünnepség pünkösd hétfőn Kőszegen, a Jézus Szíve templomban folytatódott. A szentmisét gróf Mikes János püspök celebrálta, amelyen a számos előkelőség között ott volt gróf Khuen-Héderváry Károly fő­cserkész is. A szentmise után a gimnázium udvarára vonultak a résztvevők, ahol Zita királyné zászlóanya nevében Cziráky Józsefné grófné széles nemzeti színű szalagot kötött a zászlóra. A szalag ugyancsak gyönyörű hímzéssel készült. Az egyiken Szűz Máriát, a karján a gyermek Jézussal, a másikon pedig a tiszta férfi­úságjelképét, Szent Imrét ábrázolták. Felirata: „Zita királyné - A Jurisich cserké­szeknek! - 1925." Ezután a díszes zászlószegek beverése következett. A zászlót Jéhn Antal cserkésztiszt a cserkészet megszüntetésének hírére — félve, hogy elkobozzák a csapatzászlót -, 1948 nyarán a Pannonhalmi Bencés Főapát­ságban helyezte biztonságba. Több mint 40 év után, a Magyar Cserkészszövetség megalakulásának 90. évfordulója alkalmával a zászlót az Apátság a Cserkészgyűj­teménynek ajándékozta. Most a zászló a jelen kiállítás bejáratánál látható. 158. sz. Árpád cserkészcsapat zászlója Az 1912-ben alakult óbudai Árpád Gimnázium Ár­pád cserkészcsapatának zászlója 1921-ben készült. Derékszögű háromszög formájú alakja és a felső sa­rokban lévő árpádsávok teszik különlegessé. A zászlót 1948-ban Sinkovits Imre (Siki ba) és Peska Alfréd a Mátyáshegyi barlangba rejtették. A rendszerváltás után megkeresték a zászlót és fel­színre hozták. Sajnos - az alapos becsomagolás ellenére - a zászló erősen meg­rongálódott a nyirkos barlangban. A Magyar Cserkészszövetség Gyűjteménye 2002-ben a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma és az Árpád öregcser­készek támogatásával restauráltatta. A zászlót az Iparművészeti Múzeum textil­restaurátora, Pataki Anikó 3 hónapos munkával gyönyörűen felújította. A zászló jelenleg a Gödöllői Városi Múzeum cserkészgyűjteményében található.

Next

/
Thumbnails
Contents