Horváth Lajos: Gödöllő történetének irott forrásai 1325-1711 (Gödöllői Füzetek 1. - Városi Helytörténeti Gyűjtemény, Gödöllő, 1987)

Gödöllő történetének vázlata 1711-ig - I. Gödöllő a középkori magyar királyság korában - 2. A magyarság és más népek betelepülése

levélben. Szada helyneve pedig a táj domborzatára vall, jelentése nyílás, valaminek a szája, bejárata, szádája. Valóban völgyfő, Gödöllő felől, az országos nagyutból az egyik elágazás Szadán ke­resztül lépett be a Sződ-Rákos-patak völgyébe, hogy annak mentén elérje Vácot. 5 A magyarság és más népek betelepülése A IX. századi magyar törzsszövetség létszáma a fejedelemmel ki­vonuló húszezer harcos, valamint a katonáskodó és termelő mun­kát végzők aránya (1 : 5) alapján százezer családra, azaz mintegy félmillió főre becsülhető legkevesebb. Ez a kiemelkedő katonai, politikai és etnikai erőt jelentő nép - kihasználva a Kárpát-meden­ce politikai egységének a hiányát, belső szervezetlenségét, ami az avar hatalom lehanyatlása, 803-811 után következett be - 896-900­ban megszállta a Kárpát-medencét, ahol viszonylag gyér, töredé­kes és kevert lakosságot talált, valamint nagyobb lakatlan terüle­teket is. A helynévkutatásból arra lehet következtetni, hogy a mai Pest me­gye területe a magyar honfoglalás korában szinte lakatlan volt. Csak a nógrádi részeken, a lombos erdőkben ért az Alföld pere­méig a nyugati szlávok néhány szórványa. Keletről nyugatra ha­ladva a Terenye-Verebély-Garáb-Herencsény-Debercsény-Nógrád­-Verőce vonal jelzi a honfoglalás alatti szláv népesség déli hatá­6 rát, ettől délre, délkeletre a nyugati szláv helynevek igen ritkák.

Next

/
Thumbnails
Contents