Balogh Zoltán (szerk.): Neograd 2017. Tanulmányok a 70 éves Praznovszky Mihály tiszteletére - A Dornyay Béla Múzeum Évkönyve 40. (Salgótarján, 2017)

Történelem - Kovács Krisztián: A felemelkedés útján – Birtokszerzés, házassági stratégia és reformáció a Ráday család korai történetében (13–17. század)

A birtokosztály alapján készített térképen látható, hogy a 17. század közepén a Ráday birtokállomány észak-déli kiterjedést mutat az ország közepén; elsősorban az Északi-kö­zéphegységben (Nógrád-, Heves vármegyék - az Ipoly- és a Zagyva folyók mentén) va­lamint a Duna-Tisza közén (Pest-Pilis-Solt) terültek el a család jószágai. Vagyis továbbra is döntően az oszmánoknak alávetett országrészen voltak találhatóak a família javai! 4. sz. térkép. Ráday birtokok a 17. század közepén (1656. évi birtokosztály alapján) Összességében elmondható, hogy a 13. században felbukkanó Ráda várjobbágytól származtatható Ráday család a 16. század végéig még elsősorban az ország közepén, an­nak oszmánok által alávetett részén bírt javakat. Házassági stratégiájának megfelelően egyre szélesebb körben igyekezett kapcsolatait kiépíteni; a 16. század közepéig elsősor­ban a Pest-Pilis megyebeli családokra fókuszálva. Az oszmán terjeszkedés következté­ben a Rádayak menekülni kényszerülvén ősi birtokukról, előbb Heves; majd innen a 16. század végén - a ludányi Bay család révén - Nógrádban megjelenvén, már ide helyezték át központjukat. Nógrádban azután a jelentős, protestáns - a 17. században kizárólago­san evangélikus - vallású tősgyökeres köznemesi családokkal kötöttek házassági kap­csolatokat, mely elősegítette annak a mély vallásos meggyőződésnek a kialakulását, mely később a család 18. századi képviselőinek működésében csúcsosodott ki. Mindez birtokszerzői tevékenységükre is rányomta a bélyegét, mely egyre inkább - ugyanakkor nem kizárólagosan és korábbi Pest-solti érdekeltségeiket megőrizve - északabbra tevő­dött át. Ennek következtében a 17. század közepére -1. Andrásnak köszönhetően - meg­alapozódott az a gazdasági és társadalmi tőke, melyre a később élt Ráday utódok neme­si életmódjukat alapozhatták. 52

Next

/
Thumbnails
Contents