Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 9. (Budapest, 2009)
III. Új szerzemények - Szoleczky Emese-Babitcsné Tóth Orsolya: Kötetbe foglalt búcsúajándék: Pacor Kálmán cs. és kir. altábornagy, a II. szegedi honvédkerület parancsnoka számára készített emlékalbum (1894)
Kötetbe foglalt búcsúajándék: Pacor Kálmán cs. és kir. altábornagy, a II. szegedi honvédkerület parancsnoka számára készített emlékalbum (1894) Szoleczky Emese-Babucsné Tóth Orsolya Igen ritkán történik meg egy közgyűjtemény éleiében, hogy egymást követő történészgenerációk egy tagja szabályosan „megörököl" egy kiállítási anyagnak is kitűnő, gazdag és összetett családi hagyatékot nyugdíjas kollégájától, aki hajdan foglalkozott a témával, s egyben a tárgyalt anyagot személyesen, több lépcsőben gyűjtötte be a leszármazottaktól. Ugyanolyan szórványosan esik ez meg, mint ahogyan négy, egymást követő generáció férfitagjai a katonai hivatást választják. Elvétve fordul az is elő, hogy a két muzeológus - a pályakezdő és a nyugdíjba vonult - újra megkeresve a családot, kimerítő és átfogó családtörténeti pannót rajzolva önálló időszaki kiállítás keretében mutatja be a múzeum, illetve a família birtokában megmaradt emlékek és dokumentumok segítségével a magyar hadtörténelem részének tekinthető pályafutásokat. Mindez elmondható a Hadtörténeti Múzeum 2001. november 16-án megnyílt „Katona apák - katona fiúk. Fejezetek a Pacor katonacsalád történetéből" című kiállítás 1 esetében. A korábbi tárlatokhoz képest szokatlannak tűnő témaválasztásra magyarázatot adhat az, hogy a Pacor família [ejtsd: Pakor] a szó szoros értelmében vett katonadinasztia, amely közel két évszázados múltja alatt 13 tisztcletbenbecsületben letöltött tiszti - ezen belül öt tábornoki - karrierrel büszkélkedhet. Ha figyelembe vesszük a házasságok révén a rokonságba bekerült katonákat, akkor mintegy húsz jeles katona-életpálya tárható fél. Térben a Fíabsburg Birodalom, az Osztrák-Magyar Monarchia, illetve az utódállamok alkotják a „családi szín-játék" kereteit. Az eredendőn Tengermellékről (ma Szlovénia) származó Pacor család nemcsak hadi hagyományai és szerteágazó rokoni kapcsolatai, hanem a személyes karrierek miatt is különös figyelmet érdemel. Az adatolható családtörténet szerint az első nemzedékből Pacor József 1809-ben választotta a katonamesterséget a cs. kir. hadseregben és 1841-ben őrnagyként vonult nyug/. kép Pacor Kálmán altábornagy 1 A kiállítást Stemlerné Balogh Ilona megnyitó beszéde, illetve Galván Károly ny. muzeológus a Pacor családról írt tanulmánya mutatta be a Hadtörténeti Múzeum Értesítője 6. számában (239-279. pp.). A kiállítást rendezte: Tóth Orsolya-Galván Károly. Hadtörténeti Múzeum, 2001. november 16-2002. november 16.