Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 7. (Budapest, 2007)

II. Közlemények - módszertan - műhely - Jalsovszky Katalin: Az 1956-os forradalom fotográfiái a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárában

Egy szép Kossuth arcképes plaká­ton kézzel írott megjegyzést olvasha­tunk: „Ez a mi apánk, nem Sztálin!" A privát fényképezők közül sokan visszarettentek a halottak ábrázolásá­tól. Mások szinte kötelességüknek érezték, hogy megörökítsék a harcok áldozatait, a magyar és a szovjet ele­setteket egyaránt. A fényképek rög­zítették a spontán kegyelet jeleit is, amellyel a lakosság körülvette a forra­dalom hősi halottait és a szerencsétle­nül járt civil áldozatokat. (32. kép) 1956. november 4. után, a forrada­lom utóvédharcának időszakában, ért­hető okokból már jóval kevesebb felvétel készült. Elvétve, titokban fényképezte néhány bátor ember a megszálló szovjet haderők harckocsi­jait, a forradalom eltiprása ellen til­takozó megmozdulásokat. Csupán néhány fotót ismerünk a december 4-i nőtüntetésről: ezen a napon, a novem­ber 4-i szovjet invázió hónapforduló­ján a budapesti asszonyok sötét ruhá­ban, zászlókkal, koszorúkkal vonultak a szovjet harckocsik árnyékában a Hősök terére, az ismeretlen katona sír­jának megkoszorúzására. (33. kép) 29. kép Útjelző tábla a Blaha Lujza téren. 1956. október vége-november eleje (Fotó: dr. Pintér György) 28. kép Vászonra festett karikatúra egy vasúti kocsi ajtaján a Déli pályaudvar környékén, 1956. október vége-november eleje (Fotó: Almásy Zoltán)

Next

/
Thumbnails
Contents