Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 7. (Budapest, 2007)

II. Közlemények - módszertan - műhely - Jalsovszky Katalin: Az 1956-os forradalom fotográfiái a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárában

25. kép Falragaszok a Móricz Zsigmond körtéren, 1956. október vége-november eleje (Fotó: Zorkóczy Levente) A falakra, harckocsi roncsokra jelszavak, feliratok, gúnyrajzok kerültek. S hogy az emberek mennyire hittek a véleménynyilvánítás erejében, arról fénykép is tanúskodik: egy Rákóczi úti gyermekruhaüzlet kirakatára ragasztott, szabad választásokat és sztrájkjogot követelő kézzel írott plakát alján olvashatjuk a felszólítást: „Magyarok! Készítsetek hasonló felira­tokat, ragasszátok ki városszerte, ne tétlenkedjetek egy percig sem!" A forradalom leverése után a rajzok, falfirkák eltűntek, az egypéldányos plakátok meg­semmisültek, így e virágzó politikai folklór egyedüli autentikus forrásai a fényképek s közülük is leginkább a privátfotók. 26. kép Kilőtt szovjet harckocsi a József körúton, a Baross utcánál, 1956. október 28-30. körül (Fotó: Ismeretlen fényképező)

Next

/
Thumbnails
Contents