Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 7. (Budapest, 2007)

II. Közlemények - módszertan - műhely - Jalsovszky Katalin: Az 1956-os forradalom fotográfiái a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárában

Egy napjainkban előkerült amatőr fotográfia adta meg a választ arra a kérdésre, hogy hon­nan készülhettek a Nagykörutat teljes hosszában, magas látószög­ből ábrázoló fényképek. Kiss György mérnök képén a Nagykörút és a Tompa utca sarkán egy harcokban megsérült rend­őrségi riadóautó áll. Ennek tetejére kapaszkodtak fel a fényképezők és így készülhettek felülnézetből a fotográfiák. (24. kép) Annyi év némasága után az utca agóra lett, a szabad informá­cióáramlás és véleménynyilvánítás színhelye. A kirakatok üvegeit elborítot­ták a frissen megjelent újságok lapjai, nyomtatott, stencillel sok­szorosított, vagy cgypéldányos, kézzel írt, rajzolt, festett fel­hívások, röpiratok, plakátok. (25. kép) 24. kép Fényképezők egy szétlőtt rendőrségi riadókocsi tetején a Ferenc körút és a Tompa utca sarkéinál. 1956. október 26-27. körül (Fotó: Kiss György) 23. kép Szétlőtt szovjet hadoszlop maradványai a Ferenc körúton. 1956. október 26-27. között (Fotó: Lajos Ferenc)

Next

/
Thumbnails
Contents