Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 7. (Budapest, 2007)

II. Közlemények - módszertan - műhely - Jalsovszky Katalin: Az 1956-os forradalom fotográfiái a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárában

A Gellért-hegyi Szabadságszobor szovjet katonaalakját október 29-én döntötték le a budapestiek, egyenruhás honvédek részvételével. A fénykép a szobor ledölése utáni pillana­tot ábrázolja: a csákányt ragadó férfi mögött látjuk, hogy a katonák tisztelegnek, s a civilek közül sokan énekelnek. A tömeg tehát ünnepélyes, felemelő aktusként élte meg a nemzeti elnyomás jelképének eltávolítását, s ennek méltósággal, a Himnusz eléneklésével adott kifejezést. Fénykép tanúskodik arról is, hogy a csillag eltávolítása a Gellért téri szovjet hősi emlékműről hasonló ünnepélyességgel történt. Felvételek sokasága készült a legkeményebb harcok színhelyén, az Üllői út és a Nagykörút kereszteződésében, a Corvin köz és a Kilián lak­tanya környékén. Itt fotóztak a legtöbbet a kül­földi riporterek, s ez volt az amatőr fotósok leg­frekventáltabb területe is. (20. kép) Anders Engmann örökítette meg azt a fiatal, Corvin közi felkelőt, akit - nyakában a töltény­hevederrel - felismerhetünk egy Corvin közi harcosokról készült amatőr felvételen is. (21-22. kép) Október 25-én semmisítettek meg a ferenc­városi fegyveres csoportok a Ferenc körúton egy Corvin köz irányába haladó szovjet hadoszlopot. A csata után a szovjet páncélkocsik, ágyuk ron­csai elborították az utat, s a látvány a győzelem­től fellelkesült lakosság tömegeit és a fotósokat egyaránt vonzotta. (23. kép) 22. kép Corvin közi felkelők, 1956. október 28-30. körül (Fotó: Précsényi Árpád) 21. kép Corvin közi felkelő, 1956. október 28-30. körül (Fotó: Anders Engmann)

Next

/
Thumbnails
Contents