Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 7. (Budapest, 2007)

II. Közlemények - módszertan - műhely - Jalsovszky Katalin: Az 1956-os forradalom fotográfiái a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárában

5. kép Fiatal felkelők a Múzeum körúton, 1956. október 30. (Fotó: Russ Me Iclier) és a francia Phil Casoar többéves munkával felderítette a képen látható leány személy­azonosságát és életútját: Sponga Juliannának hívták, 19 éves szövőgyári munkásnő volt, a forradalom után emigrált, majd Ausztráliában élt. A szerzők kikutatták azt is, hogy a Paris Match archívumában Goëss és Pedrazzini neve alatt szerepelő képet valójában a lap amerikai származású, szabadúszó fotósa, Russ Melchcr készítette. 2 (5. kép) Anders Engmann, svéd fotográfus 1992-ben nyolc darab, szép vintage kópiát ajándékozott a múzeumnak a forradalom idején Budapesten készült nagyszerű riportképeiből. (6. kép) 1991-ben rendeztük meg Ata Kandó clet­mükiállítását. A kiállításon szereplő, az 1956­os menekülteket bemutató híres sorozatából 33 darab nagyméretű, szignált kópia került gyűjteményünkbe. A fényképek egy kisebb csoportját hi­vatásos fényképezők magánfelvételei alkot­ják: ezek a képek nem hivatali megbízásból, nem közlés céljával, hanem személyes indít­tatásból készültek. E csoportból a nemrég el­hunyt dr. Szcntpétcry Tibor munkásságát kell kiemelni. Szcntpétcry a II. világháborúban 6. kép Az Üllői út és a Nagykörút kereszteződése a harcok után, a Valéria kávéház romos épülete felől, 1956. október 28-29. körül (Fotó: Anders Engmann)

Next

/
Thumbnails
Contents