Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 7. (Budapest, 2007)

VI. Könyv- és folyóiratszemle - Alma Mater-Banská Stiavnica. A Selmecbányái Bányászati Múzeum Évkönyve 1. (Kőmíves Tibor)

részletezi a tárgyak használati funkcióját és nem célja valamennyi leltárban lévő eszköz fel­sorolása. Ezzel szemben különös figyelmet fordít az egyedi és jelentősebb, a látogatókat le­ginkább vonzó oktatási segédeszközökre. Varga Tamás Nyugat-Magyarországi Egyetem - Erdészeti Múzeum Sopron című írásában az Erdömémöki Kar rövid történetét tekinti át, majd az egyetem múzeumát mutatja be. Az Erdészeti Tanintézet első tanára Wilckcns Henrik Dávid indítványozta egy Burgdorf-féle magláda, egy 200 kötetből álló könyvtár és Georg Dahl rovargyüjteményének megvásárlását. A múzeum legértékesebb tárgyai közé tartozik még Ripka János bélabányai erdőőr 10 darabból álló magángyűjteménye és Feistmantel Rudolf állattani előadásokhoz szükséges demonstrációs anyaga. A továbbiakban az első hazai erdészeti múzeum megalapításáról tudhatunk meg többet. A Selmecbányái Akadémia gyűjteményeivel több nemzetközi kiállításon is részt vett, néhány fontosabb helyszín is említésre kerül. A költözés után a világhírű gyűjtemény állománya csökkent, a hiányok pótlására a Főiskola dolgozói és hallgatói országszerte gyűjtést folytattak. A gyarapított anyagot az 1931-ben újjászervezett intézményi múzeumban helyezték el. A kötet igyekszik hozzájárulni a Selmecbányái Alma Mater, s ezen belül a hagyomá­nyok, gyűjtemények és az egyes források alaposabb megismeréséhez. 2006. szeptember 7-én a Selmecbányái Szlovák Bányászati Múzeum kezdeményezésére nyílott meg az Akadémia történetét bemutató nemzetközi kiállítás. A kiállítás időszakos, a tervek szerint az összes Sel­mecbányái hagyományokat követő városban látható lesz. így a diákság is megismerheti a Bányászati és Erdészeti Akadémia tevékenységét és életét.

Next

/
Thumbnails
Contents