Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 7. (Budapest, 2007)

II. Közlemények - módszertan - műhely - Balpataki Katalin: Egy „szocialista település", Százhalombatta az 1950-es évek forrásaiban

7. /' kép Jegyzőkönyv a Xemzcti Bizottmány cs a községi tanács együttes üléséről. 1956 november Az országos menekülési hullám Százhalombattát is elérte. Jellemző, hogy nem a forradalmi időszak alatt végzett tevékenységek következtében, hanem kisebb részt a régi sérelmek miatt, nagyobb részt kalandvágyból távoztak külföldre. A vissza­emlékezések alapján számukat 20-40 főre tehetjük - erre a forrásokban csak utalásokat találunk. A helyi „forradalom" pontos feltárása, felsőbb utasításra szinte azonnal megkezdődött. Információgyűjtés, jelentések írása töltötte ki a politikai és tanácsi apparátus hivatali munkáját. A jól felépített besúgó hálózatnak „köszönhetően" hamar összeállt a vádirat anya­ga. 1957. március 5-én egy teherautóval karhatalmisták érkeztek, akik négy személyt ­Würth Pál, Sefcsik István, Kovács Miklós, Cseresznye József - elvittek. Scfcsik Istvánt és Cseresznye Józsefet a forradalom napjaiban végzett aktív tevékenységéért, Würth Pált vendéglőjében történt események miatt, Kovács Miklóst agronómus végzettsége miatt.

Next

/
Thumbnails
Contents