Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 7. (Budapest, 2007)

II. Közlemények - módszertan - műhely - Jalsovszky Katalin: Az 1956-os forradalom fotográfiái a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárában

A város háborús sebeit, az összelőtt, romos, kiégett lakó­házakat, középületeket megörökítő felvételek az épületkárok konkrét felméréséhez, megmutatásához szolgálnak nélkülözhetetlen forrás­ként. (34. kép) Végül Gyáni Gábor egyik írá­sának ürügyén szeretném hang­súlyozni, mennyire fontos a köz­gyűjtemények fényképeinek tudo­mányos feldolgozása és közzé­tétele. Ebben az írásában Gyáni arra hívja fel a figyelmet, hogy a kollektív emlékezet kutatója számára „mindenekelőtt a szubjek­tív megnyilatkozások lenyomatai, vagyis a napló, a memoár és az oral history szolgálnak szükséges és elengedhetetlen forrásul." Mivel ezek „(...) korrigálják, a történeti igazságnak megfelelően módosíthatják a hivatalos törté­netkép igazságait (...)", ám, írja Gyáni, a „fontosságukat sokkal inkább az adja, hogy a népi em­lékezet tárgyi bizonyítékait adja kezünkbe (...)" 5 Gyáni Gábor írásában az oral history mellől fájón hiányzik a „visual history", a múltat vizuális formában megtestesítő fotográfia, holott a képi források éppúgy módosíthatják, vagy kiegészíthetik a történetképet, és a népi emlékezetnek éppúgy fel­becsülhetetlen értékű dokumentumai, mint a szöveges kútfők. S ez az 56-os forradalom emlékezetével kapcsolatban különösen igaz, hiszen abban, hogy a rendszerváltást követő években lehetőség nyílt a forradalom valóságos, sokarcú történetének feltárásához, sokat köszönhetünk a megmaradt és előkerült, látható, megmutatható képeknek. 32. kép Elesett vöröskeresztes a Köztársaság téren. 1956. október 30. (Fotó: Eötvös Gyula) Ebben az ügyben azonban mi, muzeológusok sem teszünk meg mindent, hiszen ritkán adunk a történészek kezébe gyűjteményismertető katalógusokat és nem sűrűn publikálunk olyan dolgozatokat, amelyek a fotóból kiindulva, azt forrásként elemezve mondanának újat, többet, vagy mást, mint a szöveges források.

Next

/
Thumbnails
Contents