Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 7. (Budapest, 2007)

II. Közlemények - módszertan - műhely - Jalsovszky Katalin: Az 1956-os forradalom fotográfiái a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárában

A tömegek legfőbb követelését kifejező, leggyakrabban használt jel­szó, a „Ruszkik haza" sokféle változat­ban szerepelt magyarul cs oroszul, plakáton, röplapon, kirakatüvegen, házfalon, kiégett páncélkocsin, bariká­don, villamoskocsin, ágyúcsövön ­minden elképzelhető felületen. (26. kép) A legfeltűnőbb hely, ahová e köve­telés felkerült, a Kálvin térnek a Múzeum utca felé eső egyik tűzfala volt. Innen előbb fáradságos munkával eltávolították a hatalmas vörös csil­lagot, majd tűzoltó létrán állva festet­ték fel óriási betűkkel a kétszavas fel­szólítást. (27. kép) Egy Attila úti házfalra rigmus került: Talpra magyar, hí a haza, min­den ruszki menjen haza! A jelszó erősebb formáival, a „Takarodjatok!" cs „Ki a szabadságtiprókkal" felszólí­tással szovjet harckocsit ábrázoló, raj­zos plakátokon találkozunk. Egy kéz­zel írott plakát alján a következő fel­hívást olvashatjuk: „Magyar grafiku­sok, az ecset is fegyver!" 27. kép Festik a Ruszkik haza! feliratot a Kálvin téren, 1956. október 26. körül (Fotó: Kinczler Gyula) Profi grafikus lehetett a vasúti kocsi ajtajára feszített, vászonra festett karikatúra alkotó­ja: Rákosi Mátyás gömbölyded, nyakatlan alakja baktat az országhatár felé, mindkét kezé­ben bőrönd, az egyik felirata: „Sztálini dogmák", a másiké „törvénysértések". (28. kép) A vicceket bőven termő pesti humor egyéb leleményeit is élvezhetjük a fényképeken: a Blaha Lujza téren egy lámpaoszlopra V Moszkva feliratú irányjclző táblát illesztettek, a Körút több pontján szovjet katonát mintázó, csúfondáros madárijesztő díszelgett, a harckép­telenné tett szovjet páncélkocsikra „Jóska fiákere", az „Élenjáró szovjet ipar terméke" „Gencrálozásra az USA-ba küldendő" és hasonló szövegek íródtak. (29. kép) Megjelennek a fényképeken a forradalom eszmeiségét kifejező szimbólumok is. A kom­munista diktatúra elutasítását jelentő lyukas zászló mellett mindenütt látjuk a 48-as hagyományok tudatos vállalását jelentő Kossuth címert. A nemzeti zászlók közepére hirtelenjében ráapplikálták, viszik a tüntetések élén, ott díszlik plakátokon, röplapokon, házfalakon. (30. kép) Képek sokasága bizonyítja, hogy október 28-a után a Kossuth címer a magyar hadsereg harckocsijaira is felkerült. (31. kép)

Next

/
Thumbnails
Contents