Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 7. (Budapest, 2007)

II. Közlemények - módszertan - műhely - Jalsovszky Katalin: Az 1956-os forradalom fotográfiái a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárában

A privát fényképek - bár sok kitűnő fotó akad köztük - általában sem technikai, sem esztéti­kai szempontból nem versenyezhetnek a hivatásos fényképezők felvételeivel. Értékük másban rejlik. E képek a hétköznapi ember szemével rögzítették a forradalom mindennapjait, méghozzá nagy tömegben, s ezért nélkülözhetetlen források az akkori valóság minél részletesebb, ponto­sabb rekonstruálásához, az események mikrotörténeti feldolgozásához. (10. kép) 10. kép Páncéltörő ágyuk roncsai a Práter utcában, 1956. október 27-28. körül (Fotó: Széky Dezső) A privátfényképezők nem mentek közel a harci eseményekhez, képeik ritkán ábrázolnak mozgalmas történést, akciót. A felvételek tárgya nem a harc, hanem a „tájkép csata után": kilőtt, kiégett harckocsik, páncélautó-, ágyú- és egyéb hadianyagroncsok, romok, belövések nyomai, holttestek, leomlott házfalak. (11-12. kép) //. kép Szovjet harckocsik roncsai az Üllői út és a Nagykörút-József körút kereszteződésében, 1956. október 29-30. körül (Fotó: Vas József)

Next

/
Thumbnails
Contents