Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 7. (Budapest, 2007)

II. Közlemények - módszertan - műhely - Jalsovszky Katalin: Az 1956-os forradalom fotográfiái a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárában

Két nagynevű fotós, Escher Károly és Szőllössy Kálmán hagyatékából is hozzájutottunk néhány forradalom alatt született felvételhez. Escher Károly zsánerképe jó példa arra, hogyan rímelhet egymásra fotó és szöveges forrás. „A Gyorskocsi utcában ott állt egy nagy teherautó, színültig megrakva libával; egy parasztember dobálta ki a libákat s a proletár­asszonyok pedig kapkodták és vitték haza." - emlékezik vissza Vargyas Lajos népzene­kutató egy mélyen bevésődött 56-os élményére. (9. kép) 9. kép Megérkezik vidékről az élelmiszersegély a fővárosba, 1956. október vége-november eleje (Fotó: Escher Károly) Gyűjteményünk legszámottevőbb részét az amatőrök, ill. magánfényképezők felvételei al­kotják. Kozák Gyula egy tanulmányában három forradalmat különböztet meg: az értelmiség, ill. a reformer kommunista pártelit; a munkástanácsok, forradalmi és nemzeti bizottságok; végül az utca, ill. a fegyveres felkelők forradalmát. 3 Zajlott azonban egy negyedik for­radalom is, a mindenki forradalma. Hiszen akik nem fogtak fegyvert, de ott voltak a tün­tetéseken, gyűléseken, hallgatták a szónokokat, ragasztották, terjesztették és olvasták a röp­cédulákat, leverték az ötágú csillagokat, élelemmel segítették a felkelőket, bekötözték a sebesülteket, temették a halottakat, mindannyian a forradalom résztvevői voltak. S a maguk módján tevékeny részt vállaltak az eseményekből annak önkéntes dokumentátorai, a magán­fényképezők is. A fényképkészítők legerősebb motivációja többnyire az utókor számára történő meg­örökítés szándéka volt. „(...) elhatározzuk, hogy fényképezőgéppel a kezünkben szeretnénk dokumentálni azt, amit lehet, hiszen kerületünk, a VIII., a legintenzívebb harcok szín­helye."- írja naplójában Korbuly Katalin és Bedő Miklós. 4 A ma Svédországban élő házaspár 1956-ban a Műszaki Egyetem hallgatója volt, és az egyetem nemzetőr zászló­aljának tagjaként vett részt a forradalomban. 1956 októberében közösen készített két tekercs kisfilmes negatívjukat 2002-ben ajándékozták gyűjteményünknek. 3 KOZÁK Gy. 1999.225. p. 4 BEDŐ M.-KORBULY K. 2001. 16. p.

Next

/
Thumbnails
Contents