Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 7. (Budapest, 2007)

II. Közlemények - módszertan - műhely - Jalsovszky Katalin: Az 1956-os forradalom fotográfiái a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárában

A közvéleményben kibontakozó hatalmas lelkesedést és szolidaritási hullámot, a Magyarország felé meginduló segélyáradatot nem csupán a szöveges riportok váltották ki, hanem az crös érzelmi reakciókat ébresztő fotók is. Konkrét, kézzelfogható eredménye volt például Ata Kandó, Hollandiában élő magyar fotóművész felvételeinek, aki november elején az osztrák-magyar határon megrendítő fotósorozatot készített a magyar menekültekről. Az év karácsonyán Hollandiában megjelent képesalbumának hatására gyűjtési akció indult, és félmillió holland forint folyt be a menekültek javára. (1. kép) A forradalom leverése után a fény­kép a hatalom kezében a megtorlás eszköze lett. A hatóságok hajtóvadá­szatot indítottak a fotók után, be­gyűjtötték az Ofotért üzletekbe, fényképészműhelyekbe előhívásra, nagyításra beadott filmeket. Elkoboz­ták a Magyar Távirati Iroda fotó­osztályától a negatívokat, s ezek máig sem kerültek elő. Több éves börtön­büntetés járhatott izgatásért azoknak, akiknél a házkutatások során a for­radalom időszakában készült fény­képet találtak. A fegyveres harcok résztvevőit fényképek alapján keres­ték, s a fénykép döntő bizonyék volt a peres eljárásban. A nyomozó hatóság felhasználta a külföldi magazinokban megjelent képeket is, s ezért e lapok­ban később a felkelőket ábrázoló képeken felismerhetetlenné tették a személyeket. (2. kép) Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában találhatók a rendőrség által összegyűjtött, albu­mokba rendezett fotók, amelyek a fegyveres harcok résztvevőinek azo­nosítását, az események pontos re­konstrukcióját szolgálták. A periratok­hoz mellékelt, a peres eljárásban bűn­jelként, bizonyítékként szereplő fény­képek többségét Budapest Főváros Levéltára őrzi. A fotográfiák megtorlásban betöltött szerepének feltárásában mindkét intéz­mény tudományos munkatársai jelentős eredményeket mutatnak fel. A fotó terhelő bizo­nyítékként történő felhasználására ezért csak egy viszonylag ismert, de jellemző és drámai példát említenék: Wittner Mária és Havrilla Béláné Sticker Katalin ügyét. A bizonyítékok között döntő szerepet játszott az a fénykép, amelyen fegyverrel a kézben állnak a Corvin közi felkelők csoportjában. Wittner Mária hiába állította a tárgyaláson hitelt érdemlően, hogy soha nem viselt fegyvert, s a géppisztolyt csupán a fényképezés kedvéért akasztották a nyakába, a halálos ítéletet nem kerülte el. ítéletét - talán fiatal korára való tekintettel ­a fellebbviteli tárgyaláson életfogytiglani börtönbüntetésre változtatták, társát azonban, a 27 éves Havrilláné Stricker Katalint kivégezték. (3. kép) 2. kép Az Üllői út és a Nagykörút kereszteződése, 1956. október 30. körül (Fotó: Stefan hdoses) Revue, 1956. december 1.

Next

/
Thumbnails
Contents