Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 6. (Budapest, 2006)
Tanulmányok - Peterdi Vera: Tárgyak nyomában II. A gömöri tornallyai Tornallyay család története, 19-20. századi élet-és lakáskörülményei
Jó anyám halálának évében, ill. halála után létesitettük már édes feleségemmel együtt a fürdőszobát (amely ezelőtt a konyhából nyiló cselédszoba volt) és a nagy éléskamrának: a spajznak kettéválasztásából a cselédszobát. Ez 1926-ban történt. Ekkor készült a vízvezeték is. A vizet az udvaron levő régi kútból kapjuk. A padláson levő vasbeton víztartály mintegy 2 m3 nagyságú. A fürdőszobai és konyhai szennyvizek a déli sarkon levő emésztöbe folynak. Ebbe vezettetik a tetöcsatornák vizének nagy része is. A klozet szennyvize a kerti kis kijáró (ezt... is 1926-ban létesítettük) előtt levő kettős emésztöbe vezettetik. A vízvezetéki stb. berendezést Mérei Sándor bádogos és szerelömester készítette. (Ez a munkálat 15000 cseh koronába került (k.b. 3000 P). Legújabb létesítésünk az ebédlői parkett, 1. oszt. Tölgyfából. Ott eredetileg az 1860-ban készült puhafaparkett volt, de elkopott, rontotta a szőnyeget, igy ki kellett cserélni. Ez a munka 1940-ben készült. A parkettanyagot a gyöngyösi parkettgyár szállította, a szükséges ácsmunkát vitéz Adám József készítette. A parkettet Nagy József építőmester közbenjöttével Gáspár losonci asztalos, ill. parkettozó mester rakta le. A majorudvar nagyrészét már én létesítettem, amidőn hazakerültem a világháborúból. Csaknem egészen újraépítettem a marhaistállót, a szekérszint. Teljesen újraépült a juhakol végében levő 2 lakás, a csüröskertre néző 3 lakásos cselédház, úgyszintén a másik két cselédház is. Ez utóbbiakból a főfalak részben megmaradtak. Láng Andor volt bérlőmtől vettem meg a nagy dohánypajtát, amely eredetileg a Biri néni féle rakodó területen állott. Adám József derék ácsmesterrel hozattam át és építettem fel újra és fedettem be cseréppel. En építettem a volt juhakolban levő 3 istállót. A diszkertet behatároló sodronyháló kerítést is már én létesítettem. Azelőtt csak fonott vesszökerités határolta be a kertet, ezzel azonban mindig sok baj volt, folyton javítani kellett. A jelenlegi kerítés hossza 463 m. Építési költsége kereken 15300 Kc. volt. Az udvari vaskerítést jó apámék csináltatták 1913-ban, az akkor idetelepedett derék kálvinista lakatosmesterrel: Schwarz Istvánnal. Azelőtt falazott oszlopok közötti léckerítés és léckapu zárta le az udvart. A majorudvaron egy ideig vaskapu nem volt. A jelenlegit már én csináltattam a Schwarz testvérekkel. A lakóházban a villanyvilágítást a háborúból való visszatérésem után készítették. Először ideiglenes - háborús - anyagokból és csak fokozatosan cserélődtek ki a vezetékek stb. jobb anyagokra. Fokozatosan készült azután a berendezés a melléképületben, gazdaságban stb. " 9. kép A Tornallyay-kúria ebédlőjének részlete a cserépkályhaxal. Az asztalnál ülnek: Tornallyay Margit, Újváry Kálmán. Tornallyay (II.) Zoltán, Tornallyay (II.) Zoltánné és Koritsánszky Mártonné Király Sarolta. Készítője és készítési ideje ismeretlen. Magántulajdon. (Reprodukció: Dabasi András)