Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 6. (Budapest, 2006)
IV. Kiállítások - Rédey Judit: „Rohanjunk a rohanó időkkel". A reklámplakát kezdetei 1885-1920. (Kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban)
kus típusa. Bár sokféle témában megcsillogtatta tehetségét, a szaksajtó elsősorban a „mozgószínházak plakáttervezőjeként" tartotta számon. Hogy nem alaptalanul, erre bizonyíték az itt kiállított két remek moziplakátja:(A vén bakancsszállító és fia, a bohém..., valamint Petőfi Sándor: Az apostol). Legtöbb grafikája a „Földes-Sátori és Reményi Lithográfia" nevü saját műhelyében készült. Faragó Géza volt az anekdotizáló zsánerelemek, a „Blickfang" és a szecessziós megfogalmazás egyik legtehetségesebb mestere. 9 (5-6-7. kép) Bíró Mihálytól méltán láthattuk a legtöbb alkotást. Nemcsak példátlan termékenysége, de rendkívüli sokoldalúsága, briliáns rajztudása is méltóvá teszik erre. (Immár 20 év telt el azóta, hogy a századik születésnapjára rendezett kiállításon 1986-ban így végignézhettük életművét. Az akkor kiállított plakátok közül a legjobbakkal találkozhattunk most is.) Bíró a magyar politikai plakát műfajának megteremtője és 1918-ig egyedüli művelője. Ugyanakkor e rendkívül szuggesztív, hatalmas erőt, lendületet sugárzó plakátok mellett, megalkotja a légiesen elegáns „A dáma asszonyi ékességek" divatáru üzlet hirdetését, de nem idegen tőle a kedves-bájos humor sem. Minden idők egyik legsikerültebb plakátja a PALMA gumisarkot reklámozó. A kiállítási napló szellemes bejegyzése is tanúsítja, ma is ugyanúgy tetszik: „A Pálma cipősarok viszi a pálmát!" (8-9. kép) Az utókor egy időben szigorúan felrótta Bírónak, hogy 1917-ben hadikölcsön plakátokat is készített, s ezzel ellentmondott korábbi háborúellenes rajzainak. Pedig az akkor éppen leszerelt, beteg és szükséget szenvedő művésznek az egyetlen megélhetési forrást jelentették. 10 Mindenesetre sokkal szegényebbek lettünk volna, ha nem készülnek el ezek a remek hadikölcsön-plakátok. 7. kép Faragó Géza: Janina szivarka papír, 1912 k 9 FÖLDIÉ. 1998. 36. p. 10 HORNÉ. 1986. 7. p. 9. kép Bíró Mihály: Palma (cipősarok), 1912 k. 8. kép Bíró Mihály: A Dáma, asszonyi ékességek (boltja), 1912 k.