Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 6. (Budapest, 2006)

IV. Kiállítások - Rédey Judit: „Rohanjunk a rohanó időkkel". A reklámplakát kezdetei 1885-1920. (Kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban)

kus típusa. Bár sokféle témában megcsillog­tatta tehetségét, a szaksajtó elsősorban a „mozgószínházak plakáttervezőjeként" tar­totta számon. Hogy nem alaptalanul, erre bi­zonyíték az itt kiállított két remek mozi­plakátja:(A vén bakancsszállító és fia, a bohém..., valamint Petőfi Sándor: Az apos­tol). Legtöbb grafikája a „Földes-Sátori és Reményi Lithográfia" nevü saját műhelyében készült. Faragó Géza volt az anekdotizáló zsáner­elemek, a „Blickfang" és a szecessziós meg­fogalmazás egyik legtehetségesebb mestere. 9 (5-6-7. kép) Bíró Mihálytól méltán láthattuk a legtöbb alkotást. Nemcsak példátlan termékenysége, de rendkívüli sokoldalúsága, briliáns rajz­tudása is méltóvá teszik erre. (Immár 20 év telt el azóta, hogy a századik születésnapjára rendezett kiállításon 1986-ban így végig­nézhettük életművét. Az akkor kiállított plakátok közül a legjobbakkal találkozhattunk most is.) Bíró a magyar politikai plakát mű­fajának megteremtője és 1918-ig egyedüli művelője. Ugyanakkor e rendkívül szug­gesztív, hatalmas erőt, lendületet sugárzó plakátok mellett, megalkotja a légiesen elegáns „A dáma asszonyi ékességek" di­vatáru üzlet hirdetését, de nem idegen tőle a kedves-bájos humor sem. Minden idők egyik legsikerültebb plakátja a PALMA gumisarkot reklámozó. A kiállítási napló szellemes bejegyzése is tanúsítja, ma is ugyanúgy tet­szik: „A Pálma cipősarok viszi a pálmát!" (8-9. kép) Az utókor egy időben szigorúan felrótta Bírónak, hogy 1917-ben hadikölcsön pla­kátokat is készített, s ezzel ellentmondott korábbi háborúellenes rajzainak. Pedig az akkor éppen leszerelt, beteg és szükséget szenvedő művésznek az egyetlen megélhetési forrást jelentették. 10 Mindenesetre sokkal szegényebbek let­tünk volna, ha nem készülnek el ezek a remek hadikölcsön-plakátok. 7. kép Faragó Géza: Janina szivarka papír, 1912 k 9 FÖLDIÉ. 1998. 36. p. 10 HORNÉ. 1986. 7. p. 9. kép Bíró Mihály: Palma (cipősarok), 1912 k. 8. kép Bíró Mihály: A Dáma, asszonyi ékességek (boltja), 1912 k.

Next

/
Thumbnails
Contents