Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 5. (Budapest, 2005)

I. Tanulmányok - Peterdi Vera: Tárgyak nyomában. (Egy idegen eredetű, asszimilálódott család története, egyéni és társadalmi jelenléte a 19-20. századi Magyarországon)

Amit egyértelműen leszögezhetünk: ha a társadalmi csoportokhoz igazodást te­kintjük kritériumnak, akkor az látszólag gyors és egyöntetű volt, valójában a német polgári eredetű családi ágak, identitásukat tovább és jobban őrizték, mint a Felvidé­ken élők, onnan elszármazók. Fia azonban a magánszféra a vizsgálati kategória, ha a családba kerülés elvárásait nézzük, akkor a katolikus felekezethez tartozás volt a ló rendezőelv. Az idők során először mindenképpen társadalmi szintű beolvadásuk (asszimilá­ció) játszódott le, s csak azután történt meg és nem is tökéletesen kulturális be­olvadásuk (akkulturáció), jórészt éppen a családot szétszóró politikai-társadalmi események hatására. Mindezek alapján valóban csak nyo­mukban jártunk a tárgyaknak, de azok nél­kül nem sikerült volna „megszólaltatni" és értelmezni az írott dokumentumokat. 14. kép Vizespohár a két világháború közötti tipikus dekorral, (Fotó: Kardos Judit) 15. kép Kudla Erzsébet ékszerdoboza, 1910-es évek. (Fotó: Kardos Judit)

Next

/
Thumbnails
Contents