Bagi Gábor szerk.: A szülőföld szolgálatában: Tanulmányok a 60 éves Fazekas Mihály tiszteletére – A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Múzeumok közleményei 49. (1994)

Cseh János: Keleti germán leletek a Wielbark kultúra területéről és a Közép-Tisza-vidékről (Nyelv- és tárgytörténeti adalékok)

ben —30—35 cm mélységben rajzolódott ki a sárga agyag altalaj­ban/altalajon. Szabálytalan alakú, hosszúkás, észak—déli elhelyezkedé­sű volt. Szélei nem mutatkoztak mindenütt egyértelműen, azaz itt-ott elmosódtak. Mérete (talán a hajdani) max.(!) 4—4,5x2,5—3 m lehet­lehetett. Tulajdonképpen egy járószintnek, ill. padlónak vehető, ke­mény, úgy 5 cm vastag sztrátumról van szó, melyen négy ponton tűz­hely nyomai tűntek elő. Ezek 40 cm és 90 cm közötti átmérőjű, zömmel ovális foltok voltak. Oszlop gödrét sehol sem találtam, így va­lamiféle talpgerendás építményről beszélhetünk, minden részletében földfelszíniről (1—2. kép). B) — Kemence Erre az "építmény"-re a gót lingvisztika csupán egyetlen kifeje­zést ismer (ellentétben némiképp a házzal), de a szövegösszefüggésből kiindulva és más meggondolások alapján kétséget kizárót. A mondat a következőképpen hangzik: "jah thande thata hawi haithjos himma daga wisando jah gistradagis in auhn galagith...", vagyis "Ha pedig a mezei füvet, mely ma vagyon és holnap kemencébe vetik, ..." Az "auhns" (aúhn-s) hímnemű szó ismeretlen tővel. A fönti helyen egyes szám tárgyesetben — casus accusativus, numerus singularis — szere­pel. Ha az iménti contextusban/példázatban Wulfila püspök valóban azt a szót használta, amelyet az erdélyi—al-Duna-vidéki—ukrajnai Tervingi/Thervingi stb. — azaz a nyugati gótok — és a Greotingi/Gre­utungi stb. —, vagyis a keleti gótok — a kemenceszerű létesítmények­re értettek, akkor magától adódik az archeológiai párhuzamosítás. Bár a Wielbark/Willenberg kultúra telepanyagában még nem vagyok túlsá­gosan jártas, a kemenceleletekből bizonyára kikerekíthető egy kör. Az utóbbi időkben — elsősorban Kengyel környékén — sorra-rendre ke­rültek elő 4—6. századi gepida, földbe ásott/süllyesztett sütőberende­zések, szabadban, azaz a házak között állók és lakóépítményekhez kapcsolódók egyaránt. A legnagyobb valószínűség szerint a gót-gepida nyelvben ezeket a — sütés mellett egyéb igényeket is (pl. fűtés) ki­szolgáló — kemencéket jelölhette az "auhns" főnév. Itt tehát a ling­visztikai és az archeológiai adatok elég jól "összehozhatok". Szem előtt tartva természetesen annak lehetőségét, hogy előfordulhatott 38

Next

/
Thumbnails
Contents