Bagi Gábor szerk.: A szülőföld szolgálatában: Tanulmányok a 60 éves Fazekas Mihály tiszteletére – A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Múzeumok közleményei 49. (1994)

Cseh János: Keleti germán leletek a Wielbark kultúra területéről és a Közép-Tisza-vidékről (Nyelv- és tárgytörténeti adalékok)

Cseh János Keleti germán leletek a Wielbark kultúra területéről és a Közép-Tisza-vidékről (Nyelv- és tárgytörténeti adalékok) Az alábbi tanulmány azon két kisebb cikk folytatása terjedelme­sebb formában, melyeket nemrégiben készítettem, s melyek közül az egyik a mesterszállási Falufigyelő című lapban már megjelent — a másik a szolnoki Damjanich Múzeum szerény kiadványa, a Múzeumi Krónika számára lett összeállítva (jelen pillanatban kézirat). Ezek az írások azt tűzték ki célul, hogy régészeti leieteket és szavakat próbál­janak meg azonosítani; esetünkben kora népvándorlás kori keleti ger­mán (gepida) tárgyakat a 4. századi Biblia-fordításból ismert, vonat­kozó gót kifejezésekkel. Alapul véve azt a sejtést-feltevést, ül. tényt, hogy a gepidák és a gótok nyelve — lévén két rokon nép — sokban nemigen térhetett el egymástól. Ám azt is, hogy az a császárkorban és az azt követő időkben nem változhatott radikálisan. A mostani dolgozatban féltucatnyi tárgytípust mutatok be a korai (és középső) római kori, tehát 1—3. századi gepidák valószínűsíthető szállásterületéről, a Visztula/Wisla-torkolat vidékéről, ül. az ettől nyu­gatra eső területről (Pomeránia-Pomorze), ami a Wielbark/Willenberg kultúra elterjedési zónája. A kutatás ezt az emlékanyagot — általában és döntően — a gótokkal hozza összefüggésbe. Ezek mellé Kengyel környékéről (1990—1994) származó leleteket állítottam; termé­szetesen nem vagy nem egészen régészeti értelemben vett párhuzamo­sításként. A gót szavaknál idézem azokat a helyeket, ahol azok Wul­fila munkájában előfordulnak. A cél végső soron — mint már említettem volt — tulajdonképpen annak belátása, hogy azok a 4—6. századi emberek, akik az általam összegyűjtött tárgyi emlékanyagot hátrahagyták, ezen vagy ehhez igen közelálló nyelven beszéltek-értei­tek. 35

Next

/
Thumbnails
Contents