Bagi Gábor szerk.: A szülőföld szolgálatában: Tanulmányok a 60 éves Fazekas Mihály tiszteletére – A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Múzeumok közleményei 49. (1994)

Cseh János: Keleti germán leletek a Wielbark kultúra területéről és a Közép-Tisza-vidékről (Nyelv- és tárgytörténeti adalékok)

mélyített kunyhót. Természetesen semmit sem tudni arról, hogy a ró­mai kori és a kora népvándorlás kori keleti germán falusi közösségek nyelvében a szóban forgó kifejezés, a "razn" (semleges nemű, a-tövű főnév), a "salithwos" (nőnemű és o-szógyökű főnév), a "hus" (semle­ges nemű és a-tövű a régi germánban és a krími gótban) közül melyik az, amely az egykori földfelszínen álló épületekkel azonosítható. Ez vagy ezek mindenképpen ebben a körben keresendők. A Balti-tenger lengyelországi partvidékének tágabb térségében a telepásatásokból szá­mos kisebb-nagyobb méretű épületmaradvány került publikálásra, me­lyek legfontosabb szerkezeti elemei a vázszerkezet oszlopai, az esetle­ges tűzhely/kemence mellett. A kárpát-medencei gepidáknál már jóval halványabbak az ezekre utaló nyomok, ám úgy tűnik, azért az igény­telenebb^) gödörházakon kívül ilyeneket is építettek. Talán erre példa a következő: — Kengyel-Kengyelpart I. XVI. kutatóárok-szelvény S objektum (1993). Rövid-sommás formában írom le. A telepjelenség a szelvény­2. kép. Cölöpszerkezetes felszíni házak a római korból a Wielbark/Willenberg kultúra területéről, a Visztula—Nogát-delta térségéből. 1: Nowa Wies 7 ; 2: Skowarcz. Picture 2. Superficial houses with post-structure of .Roman Age from the Wielbark/Willenberg culture's territory, the environs of the Vistula —Nogat-Delta. 1: Nowa Wies 7 ;; 2: Skowarcz. 37

Next

/
Thumbnails
Contents