Alba Regia. Annales Musei Stephani Regis. – Alba Regia. Az István Király Múzeum Évkönyve. 21. 1981 – Szent István Király Múzeum közleményei: C sorozat (1984)

Közlemények – Mitteilungen - Fülöp Gyula: Avar kori és XIV–XVI. századi települések Szabadbattyán-Iskola udvaron. p. 261–267.

2. ábra Félig földbemélyített lakóház. 1 = fekete, kavicsos hu­musz; 2= hamu a leletekkel; 3 = agyagtörmelék; 4=lö­szös agyag; 5 = sárgásbarna lösz; x = kutyakoponya 3. ábra A Kiszombor-E temető 17. sírja madár ongonjaival kapcso­atosan Bálint Csanád mutatta ki az állatcsontok baj­elhárító szerepébe vetett hit avarkori meglétét. Az onogur hit­világ tárgyi elemeként értelmezte őket, feltűnésüket a Kárpát­medencében a 670 utáni évekre keltezte (Bálint 1975, 52—62.). A mi leletünk is ebbe a körbe illeszkedik és a 670 táján, újonnan beköltözött népekkel hozható kapcsolatba. A középkori leletek is egy szűkebb korszakot jeleznek. A jel­legzetes peremek és a festett töredék keltezése: XIV— XVI. szá­zad. Az avar- és a középkori falu közötti átmenet leletei nem kerültek elő — igaz, hogy a két kutatóárokban erre meglehető­sen kevés reményünk volt. A középkori falu területén a XVII— XIX. század folyamán temetkeztek. A két sírból a temető nagyságára nem következ­tethetünk. Valószínűleg Battyán falu temetője lehetett, a tele­pülés magja a területtől K-re 200—250 m-re, a törökkor végéig használt kis erőd és a sárvízi átkelőhely körzetében volt (Fitz 1956, 12—13.). A XIX— XX. században különböző, ma már lebontott gaz­dasági épületek álltak itt. 263 4. ábra

Next

/
Thumbnails
Contents