Alba Regia. Annales Musei Stephani Regis. – Alba Regia. Az István Király Múzeum Évkönyve. 8.-9. 1967-1968 – Szent István Király Múzeum közleményei: C sorozat (1968)

Közlemények – Mitteilungen - Sonkoly István: Megzenésített Vörösmarty művek. – Vertonte Vörösmarty Dichtungen. VIII–IX, 1967–68. p. 268–276.

2. ábra A Szózat megzenésítésének vázlata Mátray Gábortól dálja zeneileg, iskolapéldája lehet ez az időmértékes vers megzenésítésének. A másik szintén epigram-megzenésítés. Emléksorok Fáy Andrásnak c. hatsoros vers mélységesen kifejezi a nemzetben való szilárd bizalmat. Kodály zenéje hatvá­nyozottan átéli a költő hitét, s diadalmasan ismételve zengi benne a kórus: „Élni fog a nemzet, s állni szilárdan a hon." A székesfehérvári Alba Regia napok 1964-es ünnepsé­gére komponálta Bárdos Lajos a Küzdeni с vegyeskarát, amelyben Gondolatok a könyvtárban с vers végső 16 sorának dallamosítását nyerjük. A kezdetén unisono felhangzó, lefelé hajló dallamív valóságos mottója a műnek, amely, ha jól sejtjük, kölcsönzött dallam. Népi hangvételét csak a sűrűn feltűnő kvart-motívum jelzi. Nem veti meg az enharmonikus modulációt, bár ezt elég ritkán alkalmazzák a mai kórusirodalmunkban. A helyen­ként 6 szólamúvá dagadó, szélesedő mű nyelve korszerű, disszonanciakezelése sokszor merész, épp ezért csak nagy létszámú, jól képzett vegyeskar szólaltathatja meg sikerrel. Vörösmarty drámái mellett sem haladnak el zene­szerzőink közömbösen, még ha ezekből ki is ütközik sokszor a romantika szertelensége, túlzottsága. A leg­nagyobb érdeklődést keltette kétségtelenül a bájos, a fantasztikus és egész költészetét jellemző tündéries víg­játéka, a Csongor és Tünde. Olvasva is valósággal zenét fakasztanak trocheikus sorai. Első megzenésítője Erkel Gyula, Erkel Ferenc legidősebb fia, és Állaga Géza. Kettőjük kapcsolata, vállvetett munkája meg­érlelte ennek első kísérőzenéjét. Paulai Ede színre alkal­mazta épp úgy, mint az Ember tragédiáját. Lelkesítő fel­hívása létrehozta a kettőjük munkájából fakadó kísérő­zenét 1879-ben. Anyaga nem maradt végig kéziratban, a 14. szám megjelent nyomtatásban az APOLLÓ kórus­folyóirat IX. évfolyamában, a bemutató évében. A legjobb zenei megfogalmazás Weiner Leó tói származik, aki szintén a Nemzeti Színház megbízásából dolgozott ezen, 1912-ben. Egy esztendő alatt elkészült vele, s 1916­ban bemutatásra is került az Operaházban. A legsikerül­tebb részletekből alakított hat tételes szvitje ma is él, sugározza a rádió. Tételei: Éj, Tündértánc, Bánkódó Tünde, Boszorkánykonyha, Aranyalmafa. Nem túlmé­retezett az instrumentálása, nem haladja meg a korai romantikusok zenekari együttesének összetételét. Csupán a rézfúvók létszámát növeli. A fafúvókat párosával alkal­mazza. E huszonnégy percnyi időtartamú szvitnek talán a legsikerültebb tétele a Tündértánc. A madárfüttyöt utánzó bevezetést két dalforma egymás­utánja követi. Weiner tehetsége nem a lassú, nyugodt 272

Next

/
Thumbnails
Contents