Németh Györgyi szerk.: Manufaktúrák Magyarországon 2. Industria et Societas 1. Manufaktúrák és kora tőkés ipari kisvállalkozások. Sátoraljaújhely, 1991. október 3-4. (Miskolc, 1994)

UDVARI István-TAKÁCS Péter: Adalékok a Szepes megyei manufaktúrák és az úrbéres szolgálónépek viszonyához a 18. század utolsó harmadában

lehetőségeket. Arról azonban már kevés szó esik, hogy mindezen munkákért milyen életlehetőséget, milyen „módot", megélhetést volt képes biztosítani magának és családjának egy-egy jobbágy, házas vagy házatían zsellér. Egy biz­tos: Szepes vármegyében gyalogos- és szekeresmunka a 18. század utolsó har­madában elvégezhetetlenül sok volt. S a munkák jellege, a tevékenység milyensége önmagában árulkodik arról, hogy ha a Magyar Királyságban vala­hol, itt bizony minden kelléktára megvolt annak, hogy akárha a 18. század ele­jén komoly, tőkeerős manufaktúrák alakuljanak ki. Hogy mégsem így történt, az nem ment föl bennünket az alól a feladat alól, hogy tovább vizsgáljuk az érc­bányák, huták, hámorok holdudvarában tevékenykedő „föld népének" a szor­galmát, buzgalmát. A könnyebb érthetőség és a következtetések megállapításának okán is, cél­szerű munkafajtákra, végezni szükséges dolgok fajtáira bontanunk az egyszer­re „lehetőségként és kényszerként" is jelentkező tevékenységeket. Legrégibb e térségben a nemes- és színesfém bányászata, feldolgozása. Illik tehát először ezt szemügyre venni. Említettük már, hogy a nemes- és színesfém bányá­szatának, feldolgozásának kamarai központjai Szomolnokon, Gölnicen és Iglón voltak. Holdudvarukban a falvak serege tevékenykedett. A rézérc kiolvasztásá­ba, az érc zúzásába, osztályozásába jobbágyok aligha avatkozhattak. Szakér­telmük hiányzott ehhez. Annál inkább szükség volt azonban tevékenységükre az ércbányászat során. Cserépfalva lakói pénzkereseti lehetőségeik között elő­kelő helyen említették a rézbányákban végezhető munkát, „ahol még a 10 éves gyerek is pénzt kereshet". Idéztük már Folkmár lakóinak idevágó vallomását, de hasonlóan vallottak Porács úrbéresei is, akik rézbányákban is keresték ke­nyerüket, s ez utóbbi helyen „a 10 éves gyerek is pénzt kereshet". Rézércet bányásztak, hámorokhoz, hutákhoz fuvaroztak, érczúzókhoz, osztályozókhoz szállítottak, tehát a rézbányászattal és rézolvasztással össze­függő munkát végeztek még az alábbi Szepes megyei települések úrbéres szol­gálónépei: Prakendorf, Richno, Illésfalva, Zavadka, Jekelfalva, Zaharóc, Alsó­és Felsőszlovenka, Odorin, Paris-H ni lesik lakói majdnem mindannyian rézbá­nyában dolgoztak, mint Koisó, Mátéfalva úrbéresei is. Helcmanóc lakói „rézércet fuvaroztak Opaka és Idka hutáiba, szekerenként 1 rhénes forintért, egynapi járóföldre. Csütörtökhely úrbéresei Iglóra szállítot­ták a rézércet, Haraszt lakói bányászták is, szállították is a rézércet. Mások csak rezet fuvaroztak. Mátéfalva lakói „néha rezet szállítottak Svedlérről Csé­pánfalvára, s azt az ottani fogadónál rakták le". Alsó- és Felsőszlovenka szeke­resgazdái Opakára háromnapi, Óvízre kétnapi járóföldre szállítottak rézércet, s onnan rezet más megrendelők számára. Odorin lakói is fuvaroztak rezet Iglóról vagy a Kamara megrendelésére, vagy mások kívánságára, „jó fizettség mel­lett".

Next

/
Thumbnails
Contents