Németh Györgyi szerk.: Manufaktúrák Magyarországon 2. Industria et Societas 1. Manufaktúrák és kora tőkés ipari kisvállalkozások. Sátoraljaújhely, 1991. október 3-4. (Miskolc, 1994)

UDVARI István-TAKÁCS Péter: Adalékok a Szepes megyei manufaktúrák és az úrbéres szolgálónépek viszonyához a 18. század utolsó harmadában

gattak róla földesuruk biztatására, avagy félvén, hogy hasznuk bevallása esetén a kormányzat újabb adóval sújtja majd őket. Tulajdonképpen ezzel szerbe-számba vettük - néhány kivételtől: sószállí­tás, borfuvarozás, gabonával való kupeckedés eltekintve - a nem tipikusan pa­raszti munkák körét, a manufaktúraképződés lehetőségeit Szepes megyében. Nem zárhatjuk le azonban néhány mozzanat említése nélkül töprengésünket. Gölnicen üveghuta volt, fa, faszén, mész, hamu kellett hozzá. Koisó lakosai egyértelműen vallanak róla, hogy kiszolgálják a gölnici „stelléreket", azaz há­morosokat. Lipnik lakói pedig hamuzsírt állítottak elő. Bizonyára sok szappa­nos várta szállítmányaikat, de nem igen csalódunk, ha feltételezzük, hogy Gölnicre is szállítottak fahamut az üveghutához. Külön manufaktúra épülhetett volna a richnói és folkmári „fehér agyag" feldolgozására, hasznosítására, „melyet a hámorokhoz jó pénzért eladtak" a la­kosok. Érdemes bizonyságul idéznünk a folkmáriak 10 vallomását erről: „Falu­juk mellett fehér agyagot bányászhatnak, mely nagyon szükséges a hámorokhoz, a kemencék kitapasztásához és a formákhoz. E fehér agyagot ők maguk szállít­ják a gölnici, a jekelfalvi, a zakaróci és a saját falujukban lévő hámorokhoz. Ezt az agyagot még a Zemplén megyei Zamutóba is elszállítják eladásra." íme a szorgoskodás, sürgés-forgás a szántóföldeken, réteken, legelőkön kí­vül. És ha megfigyeltük, lépten-nyomon belebotlunk a szállító, fuvarozó, sze­kerező, gyakorta kereskedő jobbágyokba. Szekér is kellett tehát számolatlanul. Új lehetőség egy klasszikus manufak­túra megteremtésére. Nem hozott létre senki tudtunkkal szekérkészítő manu­faktúrát Szepesben. Pedig fa is volt, a gyalukat, fűrészeket „dolgoztató" vízerő sem hiányzott. Voltak bőven fűrészmalmok is, ráfkészítéshez szükséges vas is... Szekér is kellett sok, és olyan stabil szerkezetű, amelyek bírták az utat Lengyelországtól Tokajig, a Hegyaljáig, Debrecenig, Kecskemétig... vagy to­vább. Ha keressük tehát a magyarországi manufaktúrák kevés számának az okát, alighanem messzebb kell tekintenünk a céhes ipar merevségénél, meg a lakos­ság fogyasztási igényének behatároltságánál is. Valahol a hagyományokban, a beidegződésekben, az évszázados értékrend merev mozdulatlanságában is lap­pang az okok közül egy-kettő. Mindezt azonban csak alapos vizsgálódás után, az adottságok és lehetőségek, a szükségletek és hiányok alapos elemzésével tárhatjuk fel. Tapogatódzó kísérletünk ilyen célokhoz szolgálna adalékkal.

Next

/
Thumbnails
Contents