Németh Györgyi szerk.: Manufaktúrák Magyarországon 1. Manufaktúratörténeti Konferencia Miskolc, 1989. október 16-17. (Kiegészítő kötet. Miskolc, 1991)

KÉZMŰVESIPARTÖRTÉNET - MANUFAKTÚRATÖRTÉNET. KUTATÁSI KAPCSOLATOK - Éri István: Tudományszervezési problémák a Veszprémi Akadémiai Bizottság Kézművesipartörténeti Munkabizottsága gyakorlati tapasztalatai alapján

probléma. Hiszen a szervezés, az előkészítés tekintetében itt meglehe­tősen jó szintről tudtak biztosítani az elindító lépéseket a kollégák. De szeretném arra fölhívni a figyelmet, hogy részben az értékelhető e­seti produkciókkal, amelyeket a szponzoráló is figyelembe vesz, részben a munka állandóságával és rendszerességével ennek a létrejövő manufak­túracsoportnak is folyamatosan bizonyítania kell. Csak így lehet rend­szeres, esetleg többrétű támogatásban részesülni. A mi esetünkben, ahogyan Nagybákay Péter erről néhány mondatban megemlékezett, csak esetlegességre számíthattunk. A minisztériumnak az az osztálya, amelyet éppen bíráló szavakkal illettem, annak idején még anyagilag biztosította, hogy megjelentethessük a céhkatasztert. Igaz, ezt akkor úgy kellett "beadni", hogy finoman fejezzem ki magam, hogy ez a számítógép múzeumi alkalmazási lehetőségéhek egy iskolapéldája. E-gyébként tényleg az volt annak idején. így tulajdonképpen mi egy számí­tástechnikai célprogramot valósítottunk meg. Hogy az éppen a kézművesi­partörténet katasztere volt: hát ez vált a kísérlet alanyává. Nem kevés utánajárással az elmúlt néhány évben az OTKA támogatása biztosította létfeltételeinket. A Magyar Tudományos Akadémiának viszont volt egy olyan osztálya, amely nem vizsgálta, hogy mi milyen eredmé­nyességgel dolgozunk, hanem kérésünket a számítógépórák megadására vo­natkozóan zokszó nélkül kielégítette. Annak idején, a 70-es években, 20-30 gépóra évenkénti biztosítása nem a legkisebb mértékű támogatás volt. Azt tudom tehát végezetül mondani, hogy a különböző intézményekkel nagyon nehéz egy spontánul megszerveződő csoportosulásnak minden eset­ben kifogástalan kapcsolatrendszert kiépítenie. Hiszen ezek az intézmé­nyek egymással sincsenek áttekinthető kapcsolatrendszerben. De mégis vannak lehetőségek, ahol bizonyos menedzselési fogásokkal eredményt le­het elérni. Ennek köszönhető, hogy a mi 18 éves szervezetünk meg tudott maradni, és remélhetőleg még a jövőben is megáll a lábán. Mi nem arra gondolunk, hogy egyes személyekhez van kötve egy effajta csoportosulás munkája. A stafétabotot időben illik és szükséges átadni. Abban a re­ményben, hogy mások folytatják azt, amit mi elkezdtünk. Köszönöm a figyelmet.

Next

/
Thumbnails
Contents