Pásztor Emília (szerk.): A fény régészete. A természetes fény szerepe az őskori ember életében - Bajai dolgozatok 20. (Baja, 2017)
Andrzej Rozwadowski: Utazás a Naphoz. Égi szimbólumok a sámánizmusban és a szibériai, valamint a közép-ázsiai sziklarajzokon
Utazás a Naphoz Shamanic drums from Altai (diameter ca. 50 cm). Painted dots probably symbolize stars. Note also rainbow-like lines painted behind the handle - right photo.. Collection of the Local Historical Museum in Biisk. A dobot tartó sámánokat ábrázoló sziklarajzok adhatják meg a kódot az összetett szimbolikus jelentésekre, amit csak akkor érthetünk meg, ha tanulmányozzuk a hiedelmeket és rítusokat megörökítő néprajzi kutatásokat. Ezek segíthetnek fényt deríteni a sámándobok összetett szimbolizmusára is. (11. kép). A dob egy valóban különleges hatalommal bíró eszköz volt, és közvetlenül kapcsolódott a sámán más világokba tett utazásához. Rajta „lovagolva" jutott el a sámán az égbe. A dobot különleges szertartással keltették életre. Attól függően, hogy melyik állat bőrét használták fel hozzá, végül azzá az állattá változott. Ha lónak a bőréből készült, ahogy ez gyakori volt a dél-szibériai türk népek esetében, a dob lóvá változott (Potapov 1947; Vajnstejn 1996). A ló-dob hátán, az ütőt ostorként használ-Altáji sámándob (kb. 50 cm átmérővel). A festett pontok valószínűleg csillagokat szimbolizálnak. Szivárványszerű festett vonalak láthatók a fogantyúnál. A helyi történeti múzeum gyűjteménye, Bijszk 166 11.