Bárth Dániel - Laczkó János (szerk.): Halmok és havasok. Tanulmányok a hatvan esztendős Bárth János tiszteletére (Kecskemét, 2004)
Kétvízközi homokszemek - Bereznai Zsuzsanna: Ongriets, Umgriets, Amgrias… Édes tészták, sütemények és egyéb édességek az alvöldi sváboknál (XX. század)
is adtak hozzá. Télen-nyáron egyaránt készítették. A XX. század első felében általában vacsorára sütötték, mert csak vacsorára készült főtt étel, ha egész nap dolgoztak. Herschaprei (köleskása) és Reisprei (tejberizs) A paraszti lakodalmakban a XX. század közepéig fennmaradt a köleskása (Herschaprei), a vacsora végén, édességként. A tejben megfőzött kölest fahéjas cukorral szórták meg. Nemesnádudvaron különféle gyümölcs kompótot, befőttet vagy főtt aszalt szilvát adtak hozzá.37 A köleskását a rizskása (Reisprei) váltotta fel, először ünnepi ételként, szintén a lakodalmakban jelent meg. A Riskókot, a tejberizsből készült édességet a XX. század első felében Nemesnádudvaron a gyermekágyas asszonynak vitték.38 A bácsalmási német lakodalomban már a torta megjelenésekor még mindig megvolt a tejberizs befőttel fogás. A húsok után először a tejberizst tálalták fel, majd a torták következtek.39 Schneebussala, Nussküsse (puszedli, habcsók) Ha olyan sütemény készült, amelyben csak tojás sárgáját használtak (fánk, csőröge, linzer), a kimaradt fehérjéből habcsókot (Schneebussala) készítettek a hajósi parasztasszonyok. Először a vizet kellett feltenni forralni, mert gőz fölött, gőzfürdőben készült a puszedli. A tojásfehérjét egy edénybe tették, melyet a füle fenntartott, és nem merült el a forró vízben. 1 tojásfehérjéhez 2,5 kanál kristálycukrot számoltak, majd ezt addig keverték a vízgőz fölött, míg jól besűrűsödött és kemény hab lett. A tepsit kikenték zsírral, kanállal belerakták a habot, kis kupacokban, majd betették a langyos sütőbe szárítani. A habcsók tetejére egy fél diót nyomtak. De az is előfordult, hogy darált diót kevertek bele, 1 tojáshoz 1 kanálra való darált dió kellett, de csak akkor keverték bele, amikor a hab már elkészült. Szigetszentmártonban a diós csók (Nussküsse) a Kwirzötlíböl kimaradt három tojás fehérjéből készült. A tojásfehérjét felverték habnak, 25 dkg porcukorral, 25 dkg dióval, egy csipet prézlivel. A tepsibe különböző formákban rakják le és megszárították. A Kwirzötlivel együtt tálalják.40 Heinichpüssel (mézes csók) A polgári háztartásokban kedvelt volt a hosszú ideig eltartható mézes csók. Minél tovább tárolták, annál puhább lett. Szigetszentmártonban így készült: 1/2 kg lisztet, 20 dkg cukrot, 2 egész tojást, 2 kanál meleg zsírt, 1 kis kanál szódabikarbónát, fahéjat, 1 kávés csésze mézet összedolgoztak, gömbölyű alakúra gyúrták és kisütötték.41 Jl A Baranya megyei svábok is befőttel, főtt szárított gyümölccsel vagy fahéjas cukorral fogyasztották. (WILD Katalin 1992. 69.) 38 BEREZNAI Zsuzsanna 2003. 100. 39 HORVÁTH Zoltán - SÖVÉNY Mihály - SZÉNÁSINÉ HARTON Edit 1999. 165. 40 WINKLER Klára 1974. 41 WINKLER Klára 1974. 442