Körmendy Lajos: Levéltári informatika. In: Körmendy Lajos (szerk.): Levéltári kézikönyv. Budapest, 2009, Osiris – Magyar Országos Levéltár, 637–732.

7. LEVÉLTÁRI INFORMATIKA • SZERK. KÖRMENDY LAJOS - 7.3. LEVÉLTÁRI INFORMÁCIÓ ÉS LEÍRÁS • KÖRMENDY LAJOS - 7.3.2. A levéltári leírás - 7.3.23. Az EAD

666 ■ 7. Levéltári informatika ♦ Numeration (számozás): a számozás karakterei; lehet arab, római nagybetűk­kel, római kisbetűkkel. ♦ Parent (eredet): egy mutató, amely egy olyan magasabb levéltári őrzési egységre mutat, ami magában foglalja a leírandó levéltári anyagot. Most nézzünk egy példát az adatelem és az attribútum együttes alkalmazására: <unitdate type="inclusive”>1937-1992</unitdate> azaz a szóban forgó levéltári egység időköre (unitdate) 1937-1992, ami bezáróla­­gosan értendő (inclusive). Az előzőekben láttuk, hogy az ISAD(G) és az ISAAR kismértékben fedik egy­mást, és együtt is alkalmazhatók, mert az ISAAR nem terjeszkedik a kontextusin­formációs területen túl. Az EAD viszont a teljesség igényével lép fel, tehát minden adatelemet maga definiál, és nem keverhető más szabvánnyal. Ez érthető, mivel a leírás eredménye egy elektronikus irat lesz, amit az alkalmazási szoftver csak akkor tud értelmezni és működtetni, ha az mindenben megfelel a szabványnak (szinta­xisnak). Az ISAD(G)-vel és az ISAAR-ral összehasonlítva az EAD lényeges eltéré­se, hogy más oldalról közelíti meg a levéltári leírás problematikáját. A leírás termé­két elektronikus iratnak tekinti, és választ kíván adni az e-iratokkal kapcsolatos kérdésekre. Amint azt a 7.8. alfejezetben majd olvashatjuk, az elektronikus iratok­kal a legnagyobb gond a hardver- és szoftverfüggőségük, a gyors elavulásuk és a nehézkes konvertálásuk. Az EAD-vel készült leírások (viszonylag) szoftverfügget­lenek, időállóak, könnyen konvertálhatók, szabványos adatelemekkel bírnak, mo­­dularizálhatók, és többféle felhasználást tesznek lehetővé. Ezzel a szabvánnyal le­hetségessé válik, hogy minden létező iratanyagot leírjunk, a meglévő segédletein­lÍ http://lcwcb2.loc.gov/son 16. ■ EAD-vel leírt gyűjtemény formá­zott megjelenítése (amit a kutató lát)

Next

/
Thumbnails
Contents