Hőgyes Endre dr.: Emlékkönyv a Budapesti Királyi Magyar Tudomány Egyetem Orvosi Karának multjáról és jelenéről (Budapest, 1896)

Harmadik könyv. A budapesti kir. magy. tud. egyetem orvosi kara a milleniumkor 1895/6-ban - Harmadik fejezet. A milleniumkor működő tanárok rövid életrajza és irodalmi munkássága - e) Magántanárok

orvoskari magántanár az 1883/4. tanévben adott elő utoljára; egye­temünk jogi karán azonban mint a törvényszéki orvostan magán­tanára még ma is működik. Csat dry (Grós\) Lajos magántanár irodalmi dolgozatai : A törvényszéki orvostudomány gyakorlati kézikönyve. Nagyvárad. i85j. — Orvosi rendőrség. Budapest. 1853. — Orvosi kalauz. Budapest. 1876. — Évi jelen­tés az orsz. közegészségügyi tanács működéséről. 1869-től évenként. — Évi jelentés a m. kir. államvasutaknál előfordult betegülésekröl. 1872-től évenként. — Véleménv és tervezet az orvos-rendőri és ezzel együtt a kéjelgési ügy szabályozásáról. Buda­pest. 1877. — Vasúti és hajózási egészségügy. Budapest. 1885. — Ezeken kivül még számos közegészségügyi értekezést irt részint bel- és külföldi tudományos folyó­iratokba, részint napilapokba. Verebély László. Született i84i. julius 5.-én Trencsénben. Orvosi tanulmányait a pesti egyetemen végezte, a hol 1865-ben orvos- és sebészdoctorrá, valamint szülészmesterré avattatván, tanulmányai gyarapítása czéljából Bécsbe ment. Ugyanezen év őszén a pesti egyetem sebklinikáján ösz­töndíjas mütőnövendék lett, 1867-ben pedig tanársegéd. Az 1866. évi hadjárat alkalmával a sebesültek számára felállított barakkok egyikében mint főorvos volt alkalmazásban. Balassa halála után a tanszék betöl­téséig a klinikai előadások és gyakorlatok folytatásával bízatott meg. 1869-ben Schordann-féle ösztöndíjjal és a közoktatásügyi ministerium által adományozott külön segélydijjal Bécsben, Berlinben, Párisban és Londonban tartózkodott. 1870-ben hazatérve, a pesti szegénygyermek­kórház sebésze lett, mely minőségben még ma is működik. 1870 'i-ben a mütösebészetböl magántanári képesítést nyert. Tagja számos hazai tudományos társulatnak. Előadásait heti 3 órában az I. sebklinika műtő- intézetében tartja. Verebély László magántanár irodalmi dolgozatai : Tapasztalatok sebek, különösen lőtt sebek körül. Orv. Hetik i860. — Vese­kövek hat hetes csecsemőnél. Orv. Hetik 1868. — Balassa tanár sebészi koródájá­nak betegforgalma. Orv. Hetik 1868. — A pesti egyetemi sebészeti kóroda. Orv. Hetik 1869. — Zur Kasuistik der Talusluxation. Wien. Med. Wochenschrift. 1869. — Észrevételek Listernek a tályogok és a sebek körüli eljárása felett. Orv. Hetik 1870. — Orv. karnak jelentések Bécs, Berlin, London és Párisból. Orv. Hetik A MILLENIUMKOR MŰKÖDŐ TANÁROK RÖVID ÉLETRAJZA ÉS ÍROD. MŰNK.

Next

/
Thumbnails
Contents