Arányi Lajos: A kórbonctan elemei gyógygyakorló és törvényszéki orvosok számára sokratesi modorban tárgyalva (Buda, 1864)

Második rész. Különös kórbonctan - Első könyv. A kórodai orvostanra (medicina clinica) vonatkozó bonctani adatok - Első fejezet. A fejhez és a nyakhoz tartozó szervek bajai

58 243. A nyákhártyák mely részletén fordul a rák leg­gyakrabban elő ? } A gyomornak, az ajkak- és a méhszájnak nyákhárty áj án. 244. Mit érteni η o m a vagy viz rák (Wasser­krebs) alatt ? Sajátszerü, gyorsan támadó és gyorsan szét- harapozó , nedves elfenésedését a pofa nyákhártyá­jának ; a fene gyorsan a pofát és a foghúst is föl­emészti és genyvérüséget idéz elő. 245. Mit neveznek a foghúson p a r u l i s nak ? Tályogot. 246. Mit neveznek a foglmson epulis nak ? Némi kendermag- egész főttborsómekkorasá­gu rostdagot (Fibroid); — (ezt tüzes vassal jobb kiirtani, mint késsel). 247. Mit neveznek zsebrének (ap htha nak) ? Kendermag- egész borsóterjedelmü fekélye­ket, melyek a száj- és a hüvelynek nyákhártyáján fordulnak elő; ezen fekélyek szalonnás - külemüek és hártyás (diplvtheriticus) lobot ábrázolnak. 248. Mit tesz ez a szó s t o m a c ac e? Szájnyákhártya-lobot. 249. Miért olyan a nyelv és a szájnyákhártyája a stomacace nevű bajnál, mintha liszttel volna behintve ? Mert ezer meg ezer apró, egymást érintő, fe­hér színezetű zsebre lepi el e bajnál az említett nyákhártyát. 250. Miféle fekélylyel lehet a zsebrét összezavarni ? Bujasenyvessel vagy kezdődő rákfekélylyel.

Next

/
Thumbnails
Contents