Arányi Lajos: A kórbonctan elemei gyógygyakorló és törvényszéki orvosok számára sokratesi modorban tárgyalva (Buda, 1864)
Első rész. Általános kórbonctan - Első fejezet. Az eddig ismert kóroknak rövid bemutatása - Bevezetés - A kórok fölosztása, metastasis, metaschematismus - B. Az általános bajak avagy korcsvegyek
29 rakodás, az epeutak kitágulása) van jelen, vagy legalább a közös epevezetéknek bedugultságát észlelhetni. 94. Mi módon dugulhat be a közös epevezeték ? 1) ha epekő ékelődik belé; 2) ha bármiféle dag eszközöl nyomást az e- pevezetékre; 3) ha az epehólyaghurut vagy nyombélhurut a közös epevezeték nyákhártyájára is elterjed, mely alkalommal annyira megdagadhat a nyákhártya, hogy a vezeték járhatóságát elzárja. 6) A genyvériiség. 95. Mikép ismerni boncolás útján a genyvérü- ségre (pyaemia) ? 1) a bőr színe halványsárga, (de a belső részek nem sárgák, mint nevezetesen a sárgakórnál — icterus) ; 2) valamely nevezetes terjedelmű elgenyedés találtatik, és pedig vagy a bőr fölületén vagy valamely zsigerben; 3) u. n. kórletétek találtatnak a tüdőben, májban, lépben, vesékben, íűtkán a külbőrön vagy a gyomornak nyákhártya alatti kötszövetében, mint kisebb-nagyobb tályogok. 96. Hogy ismerni a gyomornyákhártya alatti kötszö- vetben mutatkozó kórletétre ? A gyomornyákhártya körülírt helyeken köles- nagyságú likakkal vagy átfúródásokkal bír, melyekből gyenge nyomásra is bőven árad a geny.