Arányi Lajos: A kórbonctan elemei gyógygyakorló és törvényszéki orvosok számára sokratesi modorban tárgyalva (Buda, 1864)
Első rész. Általános kórbonctan - Első fejezet. Az eddig ismert kóroknak rövid bemutatása - Bevezetés - A kórok fölosztása, metastasis, metaschematismus - B. Az általános bajak avagy korcsvegyek
27 — a küteges vegyeket is csak igen fölületesen lehet a hullán fölismerni, mert a küteg a h u 11 a 1 o h a- d á s (collapsas mortualis); és a hulla-sáppadtság miatt igen sokat veszt jellegéből. Megközelítőleg ismerni legföllehb még : 11) az egy csomóba fűzött h e v e n y küte- g e k e t (exanthemata acatci). 8) Az üteres vegy. 88. Hogy ismerni boncolás útján az üt eres vagyis lobos vegyre ? 1) a vér középmenny iségü, meg van alva, élénk piros, és többnyire szapora s tömött rosto- nya alvadókkal bír; 2) valamely nemes szerv (tüdő, mell-, hashártya stb.) lobos állapotban szenved. 2) A visszeres vegy. 89. Mikép ismerni boncolás útján a visszeres vegyre ? 1) a vér sűrűén folyó, feketéspiros, alvadók nélküli; 2) idült szív-, tüdő-, máj-vagy lépbaj van jelen. 90. Mely heveny korcsvegy soroltatik a visszeres vegyhez ? A hagy máz os vegy Qcrasis typhosa), melynél is: 1) a vér szinte feketéspiros, vagyis meggy- színű, szinte alvadéknélküli, de sűrű, nevezetesen kátrány külemü; 2) a belekben jelen vannak a sajátjellemü fekélyek , —- és violaszínüek a duzzadt fodormirigyek.