Arányi Lajos: A kórbonctan elemei gyógygyakorló és törvényszéki orvosok számára sokratesi modorban tárgyalva (Buda, 1864)

Első rész. Általános kórbonctan - Első fejezet. Az eddig ismert kóroknak rövid bemutatása - Bevezetés - A kórok fölosztása, metastasis, metaschematismus - A. A helybeli fajok felosztása

25 okozta a rögtöni elhalást; mainap is könnyen reá megy még a boncolással nem gondoló gyakorló or­vosnak nyelve az u. n. Nervenschlag-ra. f) A savógyülem. 82. Minek nevezik a savógyülemet már régóta a kor­tanban ? Hydropsnak vagyis vízkórnak. 83. A testnek mely részeiben fordul a savógyülem elő? 1) az u. n. savóüregekben (agy-, mell- és has­üregben) ; 2) a kötszövetben; 3) nagyritkán bizonyos nyákhártyával bélelt üres szervekben, minők : az epehólyag, a giliszta- nyujtvány, a méhkürtök és a méh. 84. Nem lehet a savógyülem lobtermény is ? Igenis lehet; de akkor: vagy 1) zavaros a savó, vagy 2) tiszta ugyan, de rostonya-cafatok vagy álhártyák úszkálnak benne. g) A léggyiilem (pneumatosis'). 85. A testnek mely részeiben szokott léggyülem (pneumatosis) előfordulni ? 1) a kötszövetben, főleg a nyak- és a mellkas bőralatti kötszövetében (emphysema subcutaneum) ; 2) a mellüregben (pneumothorax) ; 3) a bélhuzamban (tympanitis) ; 4) a hasüregben (pneumatosis abdominalis), de ritkán, s még ritkábban 5) a méhüregben.

Next

/
Thumbnails
Contents