Arányi Lajos: A kórbonctan elemei gyógygyakorló és törvényszéki orvosok számára sokratesi modorban tárgyalva (Buda, 1864)
Első rész. Általános kórbonctan - Első fejezet. Az eddig ismert kóroknak rövid bemutatása - Bevezetés - A kórok fölosztása, metastasis, metaschematismus - A. A helybeli fajok felosztása
16 matodes) nevet visel az ezen fajta velősrák; c) lehet a velősrák fekete is , és pedig feketén márványozott vagy tökéletesen koromfekete, neve akkor: féké t e rák (cancer melanodes), melynek fekete színe a fekete szemcsés festéktől származik; 3) a kocsonyás rák (cancer gelatinosus vagy hyalinus; Gallertkrebs), mely áttiinő, remegő és puha rostonyaizzadmányhoz hasonlít, sárga szinü, olykor igen gyorsan több fontra növekedő tömeg; 4) a bolyhos rák (cancer phyllodes; Zot- tenkrébs), mely puhaállamu, fehérded szinü s holca- fatos lúdhájhoz, hol pedig a kárfiol virágához hasonló; 5) a nyalábos rák (cancerfasciculatus, — Bündelkrebs), ezen rákfaj csak górcsöileg különbözik a rostostól és sajátsága abban áll, hogy nyomás alkalmával apró kis rost-nyalábokra repedezik; 6) a medres rák (cancer alveolaris, — Al- weolarkrebs), mely hol a kocsonyás, hol a velős rák gyurmáját ábrázolja; ha a medres rák üregei mogyoró vagy diónyiák, akkor tömlős rák (cancer cy- stodes vagy cystocancer, — Zistenkrebs) nevet visel e rákválfaj. — A ráktömlökben olykor fióktömlök is találtatnak vagy pedig ágas-bogas hártyaállományu tengmények; 7) a belhámi rák (cancer epithelialis, — Epithelialkrebs), mely szabad szemmel tekintve némi, hol száraz, hol leveses varat ábrázol, és górcsövileg megvizsgálva belhámi sejtekből van alkotva. 49. Mely nem (genus) szenved inkább rákban? A nőnem (főleg a meddő nők).