Arányi Lajos: A kórbonctan elemei gyógygyakorló és törvényszéki orvosok számára sokratesi modorban tárgyalva (Buda, 1864)
Első rész. Általános kórbonctan - Első fejezet. Az eddig ismert kóroknak rövid bemutatása - Bevezetés - A kórok fölosztása, metastasis, metaschematismus - A. A helybeli fajok felosztása
5 pedig élesen körülírt vértorlódást u. n. tömetet Qin- farctus') ábrázolnak, melynek csak közepe mutat genygyülemet, — mintegy a tömeteknek magvát. A) A helybeli hajak főiosztása. 14. Hogy osztatnak föl a helybeli bajak ? 1) szövegbántalmakra (Texturfehler) és 2) folytonossági bomlásra (Trennung des Zusammenhanges , — solutio continui), ilyenek: a törés , repedés, szakadás, zúzódás stb. 15. Hányféle a szövegbán falom? Hétféle, és pedig: 1) lob, vagyis gyuladás (inflammatio, Entzündung) ; 2) álképlet (pseudoplasma, Aftergebilde)’, 3) túltengés (hypertrophia); 4) sorvadás (atrophia); 5) vérár *) vagy vérömleny (haemorrhagia, extravasatum 6) savógyülem, savóömleny (hydrops partialis V. accumulatio seri, Serumerguss); 7) léggyülem ('pneumatosis, Luftansammlung). Jegyzet. A helybeli bajaknái függelékül az ■") Igaz ugyan , hogy a vérár szoros logica szerint nem a szövegbántalmak, hanem a folytonossági bomlás közé sorlandó, de gyakorlati szempontból, — mar csak azértis , hogy csupán az önkényt támadt vérár értetik e helyen —, becsusztattathatik a többi önkényt támadt bajak közé t. i. a szövegbántalmak rovatába.