Arányi Lajos: A kórbonctan elemei gyógygyakorló és törvényszéki orvosok számára sokratesi modorban tárgyalva (Buda, 1864)

Második rész. Különös kórbonctan - Első könyv. A kórodai orvostanra (medicina clinica) vonatkozó bonctani adatok - Harmadik fejezet. A hasűr- és a benne foglalt zsigerek bajai

174 b) A dülmirigy bajai. 719. Mily bajok fordulnak a dülmirigyben elő ? 1) a lob, melynek izzadmánya eleinte ko- csonyaszerü, később genyes; — a dülmirigylob könnyen elterjed a húgyhólyagra és a végbélre ; 2) a gümő, sárga gumócskák képében; 3) a rák; 4) a túltengés, főleg öregeknél, — mi­nek következménye nehéz vizellés, sőt vizelletreke- dés is lehet; 5) mák- egész kendermagnagyságu, fényes, feketés kövecskék, u. n. v i s z é r k ö v e k (phle- bolitki). c) A herék bajai. 720. Mily baj lehet jelen, midőn rendesnél nagyobb a here ? Ha gyorsan támadt a baj: lob (herelob, or­chitis). Ha halkkal támadt: álképlet vagy vízkor, ne­vezetesen ha a) hullámzó = vízsérv (liydrokele) ; ha ó) nem hullámzó = vagy rákos vagy giimős beszürődés, régiesen egy közös, de nem tüzetes szó­val : sarkokele; ha c) hullámzó és rögös keményedésü, akkor: rákos tömlő van jelen , régiesen hydrosarkokde.

Next

/
Thumbnails
Contents