Arányi Lajos: A kórbonctan elemei gyógygyakorló és törvényszéki orvosok számára sokratesi modorban tárgyalva (Buda, 1864)

Második rész. Különös kórbonctan - Első könyv. A kórodai orvostanra (medicina clinica) vonatkozó bonctani adatok - Harmadik fejezet. A hasűr- és a benne foglalt zsigerek bajai

143 2) a terimbeles lob (külbehatások követköz- tében) ; 3) az átfúró fekély (ulcus 'perforans) ; 4) a túltengés ·, 5) a rák; 6) a puhulás ; 7) a vérári kimaródások. 1) A hurutos lob (heveny és idült). 576. Melyek a gyomorbeli heveny hurutnak je­lei a hullában ? 1) duzzadtsága a nyákhártyának; 2) sürü, ragadós , fehéres nyákcsapadék. 577. Mi a fő jele a gyomorhurutnak az élőn ? 1) nyomó fájdalom a gyomortájon; 2) étvágytalanság; 3) szennyes-fehéres csapadékkal födött nyelv, — szóval a gyomor-csorva (gastricismus vagy ga- strismus) jelei. 578. Mik az idült gyomorhurutnak bonctani jelei ? 1) kérges megvastagodása a nyákhártyának; 2) palaszürke színezet; 3) olykor rücskös (mintegy ikrás) fölület; 4) szapora és sürü nyákcsapadék. 579. Honnan támad a (franciák által úgynevezett surface mamellonaire) rücskös fölület, mely igen megrög­zött idült hurutnál észlelhető ? A nyákhártya tüszőibe lerakodott izzadmány- ból s annak megkeményedéséből.

Next

/
Thumbnails
Contents