Újpesti Napló, 2015 (9. évfolyam, 1-37. szám)

2015-12-10 / 36. szám

SPORT Forró Gyula a válogatott keretében A jövő évi franciaországi Euró- pa-bajnokságra kijutott magyar labdarúgó-válogatott szövet­ségi kapitánya, Bernd Storck kihirdette keretét, amelynek tagjai vasárnaptól négy napig együtt készülnek Telkiben. A meghívottak között vannak olyan labdarugók - Pintér Ádám, Lang Ádám, Kleinheisler László és Nagy Ádám akik már a norvégok elleni Európa-bajnoki pótselejtezős sikerben is tevékeny részt vállaltak, illetve korábbi válogatottak - Komán Vladimir, Gyurcsó Ádám vagy éppen az újpesti Forró Gyula - is lehetőséget kapnak. A német szakvezető hangsúlyozta, szeretne még most, jóval az Eu- rópa-bajnokság előtt átfogó képet kapni a számításba vehető játékosok képességeiről.- Mindenkinek tudnia kell, hogy jó teljesítmény­nyel, folyamatos játékkal lehetősége van bekerülni a válogatott keretébe. Vannak, akik eddig is ott voltak a válogatott közelében, míg másokról úgy gondolom, adott esetben segítségünkre lehetnek a jövőben - mondta Storck, aki hozzátette, nagy öröm, hogy a klubok kompromisszumkészségének köszönhetően lehetőség adódik erre az összetartásra és a követ­kező időszakban az egyesületekkel egyeztetve, alkal­manként ismét közös munkát végezhetnek. (GG) 3 Gyúrta Dani egy ezüsttel zárta a rövid pályás Európa- bajnokságot Izraelben, közelebbről Netanyá- ban rendezték meg a rövid pályás úszó Európa-bajnokságot. Újpes­tet Sztankovics Anna, Gyúrta Dani és Gergő képviselte. Az olimpiai bajnok Gyúrta Dániel a 200 mé­ter mellúszás előfutamában a második helyen végzett, összesítésben a hetedik idővel ju­tott a délutáni döntőbe, ahol nagy csatában ezüstérmet szerzett.- Ebben ma ennyi volt, talán egy picit lehe­tett volna jobb az idő, de már délelőtt is mond­tam, nekem ma a második hely lehet a célom. Az olimpiára készülök, a rövidpályás verseny miatt nem akartam megállni, nem akartam rápihenni, a puskaport ellőni. A verseny előtt mindössze öt „huszonötös” edzést csináltunk, azaz egyértelműen nem ez az esemény van a célkeresztben, hanem Rio. Gyúrta Gergő 1500 méter gyorson állt rajt­hoz, ahol a futamában az ötödik lett, össze­sítésben pedig a tizedik, így nem jutott be a fináléba. Sztankovics Anna 50, 100 és 200 méter mellen állt rajtkőre, de egyik versenyszámban sem sikerült a döntőbe verekednie magát. Gyúrta Daninak az Európa-bajnoksággal még nem ért véget az idei versenyszezon, ugyanis Izraelből továbbindult lndianapolis-ba, ahol a „Duel in the Pool” versenyen vesz részt, amelyen Európa legjobbjai Amerika legjobb úszóival mérik össze tudásukat. (gergely) 60 éves az újpesti jégkorongszakosztály 60 évvel ezelőtt, 1955. december 3-án alakult meg az Újpesti Torna Egylet, vagy ahogy akkor nevez­ték, a Bp. Dózsa jégkorongszak­osztálya. A jégkorong a húszas-harmincas években amolyan úri sportnak számított, mert az űzése elsősorban műjéghez kötődött, a felszerelés, a jégre kerülés akkor is drága mulatság volt. A-harmincas évek közepéig gyakorlatilag két klubban, a BKE és a BBTE keretein belül jég- korongoztak Magyarországon. A háború után beszűkültek a lehetőségek, - egészen 1956-ig, a Millenáris jégpálya elké­szültéig csak a városligeti műjégen lehetett játszani. Ennek ellenére sorra alakultak a csapatok: az MTK, a Bp. Vörös Meteor, a Bp. Postás, és vidékről is jöttek próbálkozók. 1955 decembe­rében, alig néhány nappal a bajnokság kezde­te előtt jött a hír, hogy megalakult az akkor Bp. Dózsa néven szereplő újpesti klub jégkorong­szakosztálya is. Újpesten erős, ám idős, 32 éves átlagéletkorú csapat jött össze. Például a Bp. Dózsához került a Postástól Hircsák István kapus, aki 40 évesen is csúcsformában védett, annak idején tagja volt az 1936-os Garmisch-Partenkirchenben megrendezett téli olimpián 6 mérkőzést játszó és a 8. helyen végzett magyar válogatottnak. A Bp. Kinizsiből Ádám András és Bán József, a két nagyszerű csatár, valamint a védő Haléczius János, Rancz Sándor és Futó Károly érkezett. A csapat edzője egé­szen 1968-ig, halálig Szamosi Ferenc volt, aki játékosként szintén ott volt az 1936-os téli olimpián. Sajtótájékoztatót tartottak a városháza dísztermében az UTE jégkorongszak­osztályának hatvan évvel ezelőtti megalapítása al­kalmából december 9-én. Wintermantel Zsolt örömét fejezte ki, hogy városve­zetőként támogathat egy olyan nagymúltú klubot, amelyben maga is sportolt. Tehát hatvan esztendővel ezelőtt indult el a szakosztály bajnoki címekben (13), kupagyő­zelmekben (9), nemzetközi sikerekben gazdag időszámítása. Az Újpest mai hokisai, edzői, vezetői azon dolgoznak, hogy méltó módon folytatódjon ez a csodálatos, hat évtizedes lila-fehér történet. (ute.hu/g) ONLINE. ELÉRHETŐSÉGEINK: WWW.ÚJPEST.HU. | TOVÁBBI FOTÓK: FACEBOO K . H U/UJ PEST . KÁPOSZTÁSÉ EG VER | 13