Újpest, 2004 (12. évfolyam, 1/281-25/305. szám)

2004-08-02 / 17. (297.) szám

■ ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■ ipsasr ÚJPEST HB 2004. szeptember 2. Újpestért díjasok \ __________________________________________________________________________________________________/ I ványiné Konrád Gizella és Iványi János építőmérnökök Tevékenységük rendkívüli jelentőségű, mivel mint szakmájuk tudói nagyon sokat tettek azért, hogy múltunkat, kultúránkat tudomá­nyosan alátámasztva is megismerjük. Mindezt teszik együttműköd­ve, kiváló eredményeket elérve. Iványi János szakmai tevékenysége során számos jelentős tervezést végzett. Megvalósult munkái Dunaújvárosban, Pakson, Vácott, Pé­csett, Szegeden és Miskolcon éppúgy megtalálhatók, mint Budapes­ten. A gyakorlati munka mellett számos szakmai publikációja is meg­jelent. Újpesttel kapcsolatos építészeti munkája is kiemelkedő: részt vett a Magyar Pamutipar leégett fonodájának rekonstrukciójában, a Nagyváradi Liget lakópark tervezésében, az izraelita mártíremlékmű felújításában, és megtervezte a zsinagóga rámpakialakítását, valamint az Egek Királynéja Római Katolikus Főplébánia templomának lábazati rekonstrukcióját, a Szociális Foglalkoztató emeletráépítését, az UTE- stadion hirdető- és eredményjelző tábláját és számos újpesti társas­házat. Alapító tagja az Újpesti Közművelődési Körnek és a Városvédő Egyesületnek, tagja az Újpest Lexikon szerkesztőbizottságának, és ál­landó szerzője az Újpesti Helytörténeti Értesítőnek. Iványiné Konrád Gizella hosszú évtizedekig végezte szakmai mun­káját a Ganz-Danubius Hajó- és Darugyárban. A férjénél már felso­rolt újpesti építési tervek kidolgozásában maga is részt vett, illetőleg segítséget nyújtott. Az Újpest Lexikon főszerkesztő-helyettese, a Könyves Kálmán Gimnázium Lexikon szerkesztője. Alapító tagja a Közművelődési Körnek, alapító és elnökségi tagja a Városvédő Egye­sületnek. Az Egek Királynéja Főplébánia könyvtárának gondozója, és szintén állandó szerzője helytörténeti lapunknak, az Újpesti Hely- történeti Értesítőnek. Legutóbbi kezdeményezése a vágóhíd műem­lékvédelem alá helyezésének elindítása. Kurucz György motorversenyző, örökös magyar bajnok Az újpesti születésű Kurucz György a magyar motorsport legna­gyobb sikerét elért sportembere, aki 1956-ban 500 köbcentis Pannóniával kategóriaelső helyen végzett - társával, Reisz Jánossal együtt - a Párizs melletti Monthlery pályán rendezett nemzetközi, 24 órás gyorsasági versenyen. Nemcsak kora bajnoka, későbbi sike­res versenyzője. A világ egyik legnehezebb 24 órás gyorsasági versenyén a győzelmet magyar termékkel, a Pannónia verseny­műhelyében előállított járművel érte el, és ez a tény is felért a világhírrel. Az örökös magyar bajnok tizenéves fiatalemberként autó- és motorszerelőnek készült, első motorját alkatrészként, szó szerint egy szatyor tartalmaként szerelte össze. Majd a nagy álom megvalósításában is tudatosság vezérelte. A Pamut Sport Club, majd az UTE motorkerékpár-szakosztályának versenyzője volt, itt sze­rezte első túrabajnoki címét. A Honvéd Sportegyesület tagjaként 25- ször állhatott a dobogó legmagasabb fokára a magyar bajnoksá­gokon, 1964-ben az osztrák nagydíj győztese. Az ’50-es, '60-as évek egyik nemzetközileg is elismert gyorsasági motorversenyzője volt. Mindennapi élete, lakhelye, családja, barátai Újpesthez kötötték, a sors keserű játéka, hogy az 1970-es években, mint sok újpesti, jóma­ga is szanálás miatt kényszerült lakóhely-változtatásra. Ám lélekben és minden megnyilvánulásában újpesti maradt. Vendégek és a város vezetői, a díszteremben, a díjátadó ünnepségen