Kelet-Magyarország, 1994. május (54. évfolyam, 102-126. szám)

1994-05-24 / 120. szám

1994. május 24., kedd SPORT A labdarúgó... ...világbajnoki döntő házi­gazdája, az Egyesült Álla­mok válogatottja Cleve- landban barátságos mérkő­zésen 3-2-re kikapott a tar­talékosán kiálló német Bayern Münchentől, (dpa) Meggondolta... ...magát Valerij Karpin a Szpartak Moszkva közép­pályása, s mégis kész a szereplésre Oroszország vb-döntős labdarúgó-válo­gatottjában. Karpin egyike volt annak a 14 orosz fo­cistának, akik bojkottot hirdettek meg mindaddig, amíg a szerintük hozzá nem értő Pavel Szadirin szövetségi kapitányt le nem váltják. Karpin visz- szatáncolásával hétre nőtt azon lázadók száma, akik végül is beadták dereku­kat. (Reuter) Dánia nyerte... ...az első ízben meghirde­tett diplomata-labdarúgó világbajnokságot. Az ese­ményt a Washingtonban akkreditált diplomáciai testületek dolgozói között hirdették meg, s azon a fináléban a dánok az utolsó percben lőtt góllal 6-5-re verték Szaúd-Arábiát. (Reuter) Leukémiában... ...szenved Andrea Fortu­nate, a Juventus válogatott labdarúgója. A 23 éves vé­dőjátékos kedden még egy féüdőt játszott egy barátsá­gos mérkőzésen, aztán fá­radtságra panaszkodott, s belázasodott. Az egyesület orvosa a vérvizsgálat után állapította meg a bajt, For- tunatot a torinói Molinette kórházba szállították, ahol kemoterápiás kezelésnek vetik alá. (dpa) A brazil... ...labdarúgó-válogatott nélkülözni kénytelen a június 17-én kezdődő vi­lágbajnoki döntőben a 36- szoros válogatott Mozert. A Benfica 34 éves védője sárgaságban betegedett meg. Helyére Aldair, a Ro­ma légiósa került, (dpa) Egy pünkösdi góllal NB II: Ez volt a nyíregyháziak kilencedik pontos mérkőzése Nyíregyháza (KM - M. L.) — Az idei szezonban már nem játszik több mérkőzést a nyíregyházi csa­pat a Városi Stadionban. Mint ismert, a rekortánpá- lyát felújítják, ami nagy fel­fordulással jár. így a csapat áttette székhelyét az NYVSC Tiszavasvári úti pályájára, ahol szombaton játszotta el­ső albérleti mérkőzését. Nyíregyházi FC-Szeged 1-0 (1-0). Nyíregyháza, 800 néző, v.; Csema (Herbály, Kiss). NYFC: Bíró - Szatke, Drobni, Molnár - Kovács I. Major, Kertész, Bessenyei, (Papp - (Szvisztun, Szemán. Edző: Bu- ús György. Szeged: Kantár - Paksi, Popov, Várszegi N. - Illyés, Rosu, Kubát, Gréczi, Kovács T. - Katona, Puskás. Edző: Nagylaki Kálmán. Csere: Katona helyett Vár­szegi R. (72. perc), Papp h. Barna (81.), Szvisztun h. Ka- linyicsenkó (88.). Gól: Kertész (41.). Sárga lap: Rosu (41.), Kovács I. (61.), Szatke (70.), Várszegi R. (77.), Kovács T. (83.), Barna (93.). Ami az első félidőt illeti, nem sok jegyzetelni való akadt. A vendégek kiesés elöl menekülő csapata keményen védekezett, a megszerzett lab­dákat pedig igyekezet megbe­csülni. Ennek ellenére a nyír­egyháziak játszottak fölénybe, ám az igazi átütőerő hiányzott a támadásokból, így eléggé eseménytelenül peregtek a percek. A hajrá kezdetén aztán megtört a jég, Papp tüzelt ka­pura, a labda Kantár kapusról kipattant, a leggyorsabban Kertész eszmélt, és ismételt. A pettyes a kapus kezét is érintve kötött ki a hálóban. A gól ter­mészetesen megnyugtatta a hazaiakat, megvolt az előny, ráadásul jöhetett a szünet. Sokan várhatták azt, hogy a szegedeiek minden mindegy alapon majd kitámadnak, ám ez elmaradt, legalábbis nem volt látványos a vendégek ne- kiveselkedése. A védelmük azonban már nem volt olyan magabiztos, így könnyebben zavarba is hozták ezt a csapat­részüket a nyíregyháziak. Ám ettől többet nem tudtak kez­deni (pedig Szvisztun és Kaíi- nyicsenkó is lehetett volna pünkösdi király), így maradt az egygólos előny, ami azért éppen olyan két pontot ért, mintha nyolcat rúgtak volna. Tavasszal eddig hazai pályán még gólt sem kaptak Drob- niék, és ez volt a kilencedik meccs zsinórban, amelyen pontot, vagy pontokat szerez­tek! Buús György: Nehéz mécs­esét nyertünk meg, győzel­münkkel még szebbé tettük a pünkösdi ünnepet. Nagylaki Kálmán: Ami­lyen támogatást nem kaptak legutóbb Szarvason a nyíregy­háziak, azt most megkapták. Pedig nem lett volna rá szük­ségük, mert jó csapatot alkot­nak. vereség Váratlan vasvári NB II: Szabályosnak tűnő gólokat nem adtak meg Tiszavasvári (Mé­száros László) — Tiszavasvári Alka- loida-REAC 1-2 (0-0). Tiszavasvári, 1,5 ezer néző, v.: Tompos (Varga, Ring). Alkaloida: Varga A. - Sinka, Havelant, Rása, Hege­dűs - Balázsi, Kurilco, Fecs- ku, Zubanics - Szurkos, Szkunc. Edző: Kiss Miklós. REAC: Hévízi - Varga, Se­bők, Tóth, Schulcz - Koro- lovszky, Szabó, Horváth, Takács - Markóczi, Varró. Csere: Varró helyett Szőcs (37. perc), Balázsi h. Bohács (75.). Gól: Szabó (65.), Mar­kóczi (84.), Bohács (90.). Sár­ga lap: Szurkos (60.), Varga (62.), Szkunc (66.), Schulcz (73.). Kiállítva: Hegedűs (75.), Schulcz (90.). Az első perctől kezdve letá­madta ellenfelét a hazai csa­pat, és széleken vezetett táma­dásokkal alakítottak ki helyze­teket. A 18. percben Zubanics öt méterről a kapuba fejelt. Előbb a játékvezető középre mutatott, majd Ring partjelző beintésére meggondolta ma­gát, és szabadrúgást ítélt kife­lé. Hasonló eset játszódott le az 58. percben is, amikor Fecsku 20 méteres lövése ki­pattant Hévíziről, a berobbanó Szurkos pedig a hálóba lőtt. Ezt követően a pályán és a lelátón is felpaprikázódott a hangulat, majd jött a hidegzu­hany. Egy gyors akció végén Szabó két lépésről a kapufa közreműködésével lőtt a háló­ba. A 78. percben a teljesen megzavarodott Tompos Zuba­nics műeséséért a büntető­pontra mutatott, ám Fecsku fölé vágta a labdát. Nem­sokkal később újra gólt lőttek a vendégek. Korolovszky les­gyanús helyzetben lépett ki, begurítását Markóczi az üres kapuba helyezte. Két perc múlva Zubanics újra gólt lőtt, ám Varga partjelző ismét lest intett. Az utolsó percben aztán Bohács 16 méteres szabadrú­gásból szépített. Ez egy tipikusan a játékve­zetők miatt elvesztett mérkő­zés volt. Tompost partjelzői hozták kellemetlen helyzetbe, aki zavarában előbb ajándékba adott egy büntetőt a hazaiak­nak, majd egy lesgólt a fővá­rosiaknak. Az igazsághoz azonban az is hozzátartozik, hogy a vasváriaknak a helyze­tek alapján biztosan kellett volna nyerniük. Kiss Miklós: Egyáltalán nem érdemeltünk vereséget. Azt a támogatást, amit az el­lenfél most megkapott, remé­lem szükség esetén mi is meg­kapjuk majd. Garaba Imre: Játékosaim­nak csak gratulálni tudok a hozzáállásukért és azért, hogy át tudták érezni a mérkőzés fontosságát. További eredmények: Ti­szakécske-Balmazúj város 3-1 (0-1), Gödöllő-Kiskőrös 2-0 (0-0), Hatvan-Diósgyőr 2-0 (2—0), Kazincbarcika- Eger 2-0 (1-0), m. kér. TVE- Kaba 1-0 (0-0), Szarvas-Haj- dúnánás 3-2 (2-1). Levelek lépett egyet előre Megyei I.: A bujtosi pályán csak egy félidőig tartott a meglepetés Csenger-Záhony 1-0 (0-0). Csenger, 450 néző, v.: Ta- maskovics. Csen­ger: Ács - Juhász P., Kasu, Szilágyi M., Becő, Erdős (Os- váth), Szilágyi T., Juhász J., Barcsai, Eszenyi, Fehér (Csontos). Edző: Moldvai János. Záhony: Rácz - Sza- nyi, Hegedűs, Izájszki, Ka- csur, Onder, Balázsi, Győri, Márton, Pokol, Ragály (Buj­dosó). Edző: Fülöp Sándor. Küzdelmes, jó iramú mérkő­zésen ellentétes félidőket lát­hatott a közönség. Gól: Szilá­gyi T. Nagyhalász-Kisléta 2-1 (1-0). Nagyhalász, 600 néző, v.: Karácsonyi. Nagyhalász: Kormány - Borza, Kelemen, Gyöngyösi, Sánta, Tanyi, Ur- bin (Ballai), Budaházi, Oláh, Bárdi, Lakatos. Edző: Her­man László. Kisléta: Babitz - Magyar, Arezoanu, Pénzes (Herczku), Nyisztor, Bihari, Gyarmati, Árba, Rézműves L., Orosz, Rézműves G. Edző: Herczku János. Megérdemelt győzelmet aratott a hazai csa- M . pat. Gól: Sánta, Oláh ill. Bi­hari. Fehérgyarmat-Nyírka- rász 0-0. Fehérgyarmat, 450 néző, v.: Sorbán. Fehérgyar­mat: Bartha - Juhász, Nagy, Gyüre, Kovács (Tóth Á.), Kö­vesligeti, Kondor, Bodnár, Varga, Hadadi (Kocsis, Do­mokos. Edző: Tapasztó Fe­renc. Nyírkárász: Tóth - Ka- pin, Kertész, Kántor,Tóth L., Czető, Badar, Kontra, Sére (Lakatos), Fecsku, Matyi. Ed­ző: Badar Zoltán. A sok hely­zetet kihagyó hazaiaknak meg kellet elégedniük az egyik ponttal. Újfehértó-Kemecse 3-0 (1-0). Újfehértó, 600 néző, v.: Sándor. Újfehértó: Garabkó - Balázscsik, Haratzin (Kacsa), Majchrovics (Lácza Gy.), Lácza F., Kovács, Kiszely, Po- lonkai, Szalóki, Spisák, Ötvös (Hajdú). Edző: Szilvási Ist­ván. Kemecse: Hegyes - Kor- soveezki, Müller, Kolozsi (Szúnyog), Jakab, Dávida, Kostyó, Sipos, Sztojka, Ba­lázs, Szegedi. Edző: Kondor Lajos. Nem volt vitás a hazai siker. Gól: Kovács (2), Spi­sák. Tarpa-Ibrány 2-2 (1-1). Tarpa, 300 néző, v.: Dudás. Tarpa: Varga - Csapó, Bod­nár, Holp, Ficze, Simon, Csekő, Nagy (Szabó), Pál, Szűcs, Dub. Edző: Varga Zol­tán. Ibrány: Vattai - Szegedi, Ignácz, Hermán, Szász, Bíró, Veres, Kató, Mikhándi, Kor­pái, Szentesi. Edző: Kegye István. Igazságos pontosztoz­kodás. Gól: Simon, Pál ill. Szász (2). Tiszalök-Levelek 1-1 (1-1). Tiszalök, 400 néző, v.: Bodnár. Tiszalök: Szőlősi - Losoncki, Gál, Kerekes, Asza­lós (Pente), Marozs, Csatlós, Szabó, Hegedűs, Péntek, Erős. Edző: Csáki Miklós. Levelek: Tuza - Oláh (Pál), Busák (Borbély), Kardos, Sitku, Ki­rály, Molnár (Majláth), Hor­váth, Rorgony, Takács, Burik. Edző: Takács János. A lelkes vendégek megérdemelten vit­tek el egy pontot. Gól: Hege­dűs ill. Király. Baktalórántháza-V ásáros namény 1-0 (1-0). Baktaló­rántháza, 600 néző, v.: Éva. Baktalóránháza: Tóth A.- Tóth I., Benkő, Geda, Bar- nuez, Szőke I., Kapin, Szőke J. (Vida), Gdovin, Soós, Vir- tás. Edző: Gajdos Gábor. Vá- sárosnamény: Papp - Thú- róczy, Varga, Koskovits, Sán­dor, Berettyón, Tivadar, Far­kas (Hmel), Smajda (Hor- nyák), Szécsi, Tőrös. Edző: Farkas Béla. Küzdelmes mér­kőzésen nyertek a hazaiak. Gól: Soós. Nyh. Hardware-Sényő 1-4 (1-0). Bujtosi pálya, 400 néző, v.: Varga Z. Nyh. Hard­ware: Vránszki - Barkóczi (Főfai), Poór, Minya, Kiss, Lakatos, Mihályfalvi, Lövei, Tardi, Papp, Lengyel (Hor­váth). Edző: Vránszki Péter. Sényő: Mudri - Mészáros (Torda), Szikszai, Pataki, Szobonya, Tóth, Mónus (Zsi­ga), Balogh, Kapacina, Ru- bóczki, Ványi (Knoblok). Ed­ző: Szobonya József. A hajrá­ra elfáradt hazaiak ellen meg­érdemelten nyert a vendég­csapat. Gól: Lövei ill. Balogh, Szobonya, Kapacina, Tóth. Tömörödő élmezőny NB III: Szerencsétlen nagykállóiak Nyíregyháza (KM) —Egyfél- időnyi unalom után végül hazai sikerrel ért véget Nyírbá­torban a megyei rangadó, amelyen így a Mátészalka maradt alul. A listavezető kisvárdaiak nagy fölényü­ket csak egy gólra tudták váltani, ami egy pont el­vesztését jelentette. A Ra- kamaz Hajdúszoboszlón is nyerni tudott, míg a Nagykállónak nem volt szerencsés a borsodi ven­dégszereplés. Nyírbátor-Mátészalka 2-0 (0-0). Mátészalka, 1,5 ezer néző, v.: Márta. Nyír­bátor: Szabó - Szegedi, Erdősi, Kosán, Lukács, Ba­logh, Krasznai A., Szalon- tai, Simái, Darai (Krasznai Cs), Kertész (Szilvási). Edző: Tóth János. Máté­szalka: Gere - Simák, Gi- bányi, Papp (Szeles), Mári­án, Bíró, Kocsány, Oláh, Szelihov, Csák (Szender), Muri (Kárdi). Edző: Vojt- kó István. Az első félidőben egyik csapat sem remekelt, ki­egyenlítettvolt a játék. Szü­net után mindkét gárda se­bességet váltott, végül a tar­talékos hazaiak jobban bírták a hajrát. Gól: Szalon- tai (75. perc), Simái (85.). Kiállítva: Oláh (86.). Kisvárda-Ózd 1-1 (1-0). Kisvárda, 600 néző, v.: Németh. KSE: Szőr - Czapp, Takács, Lipták, Oláh, Szombati (Göncz), Dudás, Seres, Popovics (Hegyes), Lelt, Béres. Ed­ző: Komáromi György. Az első félidőben nagy fölényben játszottak a haza­iak, aminek meg is volt az eredménye. Szünet után a jól védekező vendégek ki­támadtak és sikerült is egyenlíteniük. Hiába volt a szögletarány 12-0 a hazai­ak javára, Lelt és Oláh óriá­si helyzetet hibáztak, így maradt a döntetlen. Gól: Dudás (29.) illetve Paulo- vics (60.). További eredmények: Hajdúszoboszló-Rakamaz 0-1 (0-0), Szerencs-Nagy- kálló 4-0 (2-0), Tiszafü- red-B. Volán 3-0, Püspök- ladány-Stop-MVFC 0-1, Edelény-Tiszaújváros 0-0. A Derecske szabadnapos volt. Az NB II állása 1. Hatvan 27 15 6 6 38-28 36 2. Kiskőrös 27 12 10 5 49-30 34 3. Szarvas 27 12 10 5 34-29 34 4. Diósgyőr 27 12 7 8 39-31 31 5. Tiszakécske 27 12 7 8 36-30 31 6. HLker.TVE 27 11 8 8 33-29 30 7. Nyíregyházi FC 27 11 7 9 31-22 29 8. Tiszavasvári 27 10 9 8 41-34 29 9. Hajdúnánás 27 10 8 9 35-30 28 10. Kaba 27 10 8 9 30-32 28 11. Gödöllő 27 9 6 12 36-39 24 12. Balmazújváros 27 8 8 11 33-40 24 13. Kazincbarcika 27 5 10 12 28-38 20 14. REAC 27 6 7 14 30-46 19 15. Szeged 27 5 8 14 18-37 18 16. Eger 27 5 7 15 28-43 17 Az NB III állása: 1. Kisvárda 25 12 8 5 55-19 32 2. Stop-MVFC 24 12 8 4 32-18 32 3. Rakamaz 24 13 5 6 47-23 31 4. Szerencs 25 11 9 5 40-23 31 5. Tiszafüred 24 11 8 5 42-22 30 6. Nyírbátor 24 12 6 6 42-24 30 7. Püspökladány 24 12 5 7 36-28 29 8. Ózd 24 10 8 6 34-25 28 9. Mátészalka 24 10 7 7 43-22 27 10. B. Volán 24 9 6 9 33-29 24 11. Nagykálló 24 9 4 11 24-41 22 12. Tiszaújváros 24 5 8 11 21-35 18 13. Edelény 25 5 8 12 21-43 18 14. Hajdúszoboszló 25 1 4 29 16-65 6 15. Derecske* 24 1 4 19 15-76 4 * = kettő büntetőpont levonva! A megyei I. osztály állása: 1. Sényő 26 20 3 3 76-22 43 2. Baktalórántháza 26 20 2 4 74-30 42 3. Újfehértó 26 17 5 4 44-18 39 4. Fehérgyarmat 26 15 6 5 49-26 36 5. Záhony 26 15 5 6 45-28 35 6. Csenger 26 13 7 6 50-29 33 7. Vásárosnamény 26 11 5 10 47-26 27 8. Nagyhalász 26 7 9 10 32-41 23 9. Ibrány 26 8 6 12 29-41 22 10. Kisléta 26 8 5 13 48-56 21 11. Nyírkárász 26 8 5 13 41-60 21 12. Tarpa 26 4 8 14 20-48 1 6 13. Nyh. Hardware 26 5 6 15 23-56 16 14. Tiszalök 26 5 4 17 32-56 14 15. Levelek 26 5 4 17 41-76 14 16. Kemecse 26 5 4 17 18-56 14 Olimpiai Hamburg (dpa) — A nyári olimpiák programján a 2000-es sydneyi játékoktól kezdve valószínűleg 26 sportág szerepel majd. A 26-ból 22 sportág állandó cserék lesz, azaz mindig meg kell rendezni. Kettőt javasolhat a NOB és kettőt a rendező város. A javaslatról a NOB közgyűlése szeptember ele­jén Párizsban dönt majd. Tudósítóink voltak: Al- bák Antal, Somogyi József, bók József, Bodnár Tibor, Szilvási István, Terebessy Fábián László, Guti Béla, Attila, Vránszki Péter. Hájer Zsigmond, Losonczi Ügyeletes munkatár- Imre, Múzsái László, Re- sunk: Mán lászló. jL